Walcowanie gwintów – czym właściwie jest?

Walcowanie gwintów – czym właściwie jest?

1 marca 2021 Wyłącz przez Arek

Według definicji, gwinty są pewnego rodzaju nacięciami powierzchni, które wykonuje się na powierzchni walcowej lub stożkowej, zarówno na zewnątrz przedmiotu, jak i w wewnętrznej warstwie. Wbrew obiegowej opinii ich skuteczna produkcja nie jest prostym zadaniem. Z tego powodu warto zapoznać się z jedną z najbardziej skutecznych metod produkcji gwintów. 

Co to właściwie jest

Walcowanie gwintów, bo o tej czynności piszemy, to metoda przeprowadzana na zimno. Polega na obróbce plastycznej konkretnego przedmiotu przy pomocy specjalnych głowic. Walcowanie gwintów wykonuje się na bokach wszelkich okrągłych części. 

Zalety tej technologii

Korzyści płynących z tego rozwiązania jest mnóstwo. Wśród nich wyodrębnić można przykładowo szybkość oraz skuteczność działania, jak również stosunkowo niskie koszty w porównaniu do innych metod wytwarzania gwintów. Gwarantuje także znaczną trwałość wszelkich obrobionych części. Ponadto, o ile urządzenie służące do wałkowania jest w pełni sprawne, to zapewnia idealny, niezmienny kształt wszelkich wytworzonych gwintów. Wszystko to składa się na fakt, że zdecydowanie warto skorzystać z tej metody produkcji. 

Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź również: walcowanie blach