Chillery przemysłowe, czyli jak chłodzić duże powierzchnie

Chillery przemysłowe, czyli jak chłodzić duże powierzchnie

21 lutego 2022 Wyłączono przez Arek

Zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób przedsiębiorstwa utrzymywana jest niska temperatura na znacznych powierzchniach? W jaki sposób schładzane są resorty hotelowe, lodowiska, magazyny leków lub żywności? Produkcja żywności i lekarstw wymaga przestrzegania restrykcyjnych norm związanych z właściwą temperaturą. Do ich wyrobu nieodzowne są odpowiednie systemy chłodzące, które pozwalają przeprowadzić proces w prawidłowy sposób. W związku z tym, dobrze zaznajomić się z tym, czym są chillery przemysłowe, gdzie znajdują zastosowanie i w jaki sposób działają.

jak działają chillery przemysłowe?

Chiller industrialny jest to urządzenie stosowane do zarządzania cieczami w układach scentralizowanej klimatyzacji. Chiller jest podzespołem, którego zadaniem jest obniżanie temperatury wody. Odpowiednio schłodzona ciecz jest przepompowywana do wymiennika cieplnego, gdzie dalej bierze udział w procesie chłodzenia powietrza lub wody. Klasyczne agregaty chłodnicze generują duże zużycie energii elektrycznej i nie są zbyt przyjazne dla klimatu.

Chillery bazujące na wodzie lodowej są rozwiązaniem znacznie bardziej {ekologiczne(ym)|korzystne(ym) dla środowiska. Ponadto chiller jest wynalazkiem stabilnym, odpornym na wszelkie problemy techniczne.

W odróżnieniu od tradycyjnych agregatów chłodzących, chiller jest zasilany chłodną wodą. Cała konstrukcja złożona(y) jest z dużej ilości pomp i zaworów. Dzięki używaniu agregatów wody lodowej, ciepło pobierane jest z wody i przepompowywane do zlokalizowanych obok wentylatorach konwerterów ciepła. Konwertery dzięki temu są schładzane przez chłodnice(om) i skraplacze(om). W ramach procesu wymiany ciepła, woda lodowa zmienia swój stan skupienia w gazowy i dalsze obniżanie temperatury jest możliwe dzięki wytwarzającej się parze wodnej. Ciecz ma lepsze atrybuty termodynamiczne, co pozwala to wykorzystać jej walory i zmarginalizować jej wady. W przypadku dużych powierzchni(ach), które należy schładzać tudzież klimatyzować, woda lodowa jako komponent chłodzący sprawdza się bardzo dobrze. Jest w pełni bezpieczna, efektywna i generuje niższe koszty. 

W jakich sektorach znajdują zastosowanie chillery przemysłowe?

Przez wzgląd na użyteczność, chillery wykorzystuje się do chłodzenia wnętrz, towarów, zespołów maszyn i różnorakich mechanizmów przemysłowych. Z opisywanej technologii korzysta się w wielu, różnych branżach ekonomii. Mają one zastosowanie zarówno przy wytwarzaniu danych towarów, ale również w procesie ich przechowywania. Także podmioty takie jak m.in. kompleksy hotelowe, budynki o zastosowaniu biurowym czy szpitale korzystają z chillerów. Z powodu tego, że są to podzespoły pozwalające na centralny nadzór systemu chłodniczego dużej ilości pomieszczeń czy obiektów przy pomocy tylko jednego agregatu, ich zastosowanie zdobywa coraz więcej miłośników. 

Istnieją też takie branże, których niezakłócone działanie uzależnione jest od właściwie pracującego systemu chłodniczego. Są to m.in.

  • Producenci tworzyw sztucznych – wytwarzane produkty potrzebują dopasowanych warunków termicznych, aby nie dopuszczać do powstawania wad produkcyjnych i awarii urządzeń produkcyjnych.
  • Przemysł metalowy – maszyny stosowane w tym sektorze bardzo szybko zwiększają swoją temperaturę ze względu na stałe działanie na wysokich obrotach. Aby zachować stałą wydajność w trakcie całego procesu obróbki metali, wymagana jest implementacja agregatu chłodniczego.
  • Sektor spożywczy – zarówno produkcja, jak i przechowywanie towarów spożywczych potrzebuje odpowiednich warunków termicznych. W przeciwnym wypadku, może dochodzić do obniżania jakości towaru. Żeby proces przebiegał sprawnie i bez problemów, przedsiębiorstwa produkcyjne oraz logistyczne muszą być wyposażone w odpowiednie narzędzia chłodnicze.
  • Sektor leków – podobnie jak w przypadku branży spożywczej, produkcja i przechowywanie farmaceutyków nierozerwalnie wiąże się ze ścisłymi regulacjami termicznymi. W sytuacji braku właściwego wyposażenia do chłodzenia, produkcja i zgodne z normami gromadzenie leków staje się niemożliwe.

Projektowanie instalacji chłodniczej 

Właściwe działanie infrastruktury chłodniczej wymaga(ją) odpowiedniego projektu i skonfigurowania wykorzystywanego chillera. Na rynku występują odpowiednie firmy zajmujące się tej dziedzinie. Wdrażanie rozwiązania powinno się zacząć od zebrania informacji – poznania wymagań klienta i otoczenia w jakim funkcjonuje. Po rekonesansie następuje projektowanie rozwiązania i montaż przez wykwalifikowane(ych) pracowników. Gdy chiller, wszystkie rurociągi, zbiorniki i zawory są gotowe, przechodzą one kontrolę. Jeśli te aktywności zakończą się pozytywnie można uruchomić instalację chłodniczą.