Co dobrze jest wiedzieć odnośnie dźwigów osobowych?

Co dobrze jest wiedzieć odnośnie dźwigów osobowych?

23 sierpnia 2021 Wyłączone przez Arek

Współcześnie jazda windą jest nie tylko dużym ułatwieniem, ale także koniecznością. Windy znacznie ułatwiają transportowanie osób lub towarów. Wykorzystywane są w większości budynków prywatnych oraz publicznych. Jak wybrać dobrą windę oraz na co powinno się zwrócić uwagę?

Jak działają windy osobowe?

Winda osobowa to zazwyczaj platforma lub kabina o niewielkich rozmiarach, która za pomocą odpowiedniej mechaniki przemieszcza się w przystosowanym szybie lub po prowadnicach. Dzięki niej można przemieszczać się między poszczególnymi kondygnacjami. Windy montowane są współcześnie niemal wszędzie – zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej – zwłaszcza w wielopiętrowych budynkach.

Jakie są główne korzyści z wyboru dźwigów osobowych?

Montaż windy niesie mnóstwo korzyści. Przede wszystkim zdecydowanie podnosi cena inwestycji. Dźwig osobowy jest wyjątkowo ważny przy małych dzieciach, rodzinach oraz osobach starszych. Można dzięki temu wygodniej wnosić ciężkie zakupy oraz zorganizować remont czy przeprowadzkę. Właśnie z tego powodu obecnie w większości budynków zakładane są windy, a ich popularność nieustannie wzrasta. 

Jak wybrać dźwig osobowy?

Najlepsza winda będzie przede wszystkim bezpieczna oraz zaprojektowana tak, by spełniać wymagania korzystających z niej osób. Na pierwszym miejscu powinno się zaplanować przede wszystkim maksymalny udźwig. Określany jest on w kilogramach. Wskazuje, jaka maksymalna ilość osób może korzystać z windy. Bardzo istotnymi parametrami jest typ napędu oraz prędkość jazdy. Dobrze jest określić także wysokość podnoszenia i typ sterowania.

Winda osobowa – gdzie można zlecić jej wykonanie?

Obecnie działa wiele firm, którym można zlecić wykonanie windy. Szukając najlepszej firmy powinno się zwrócić uwagę na parę najistotniejszych parametrów. Niezwykle istotne jest przede wszystkim duże doświadczenie i solidna pozycja na rynku, ponieważ to one w dużej mierze przekładają się na poziom świadczonych usług. Dobrze jest przejrzeć także referencje odnośnie przedsiębiorstwa – można je znaleźć choćby w Internecie. Wiele firm ma w swojej ofercie mnóstwo usług oraz zapewnia gwarancję oraz montaż, co jest dodatkowym atutem.

Czym jest resurs?

Stosunkowo nowym rozporządzeniem jest konieczność realizowania resursu. Określa on, przez jaki okres czasu można całkowicie bezpiecznie i efektywnie eksploatować urządzenie. Resurs według rozporządzenia musi zostać wykonany zaraz po złożeniu dźwigu osobowego, a następnie konieczne jest regularne powtarzanie go raz w roku. W przypadku urządzeń używanych resurs wyznacza się na podstawie dotychczasowej eksploatacji urządzenia.

W przypadku gdy resurs dźwigu się skończy, konieczne jest wykonanie przeglądu specjalnego oraz odnotowanie przeprowadzonych czynności. Obejmuje on konstrukcję nośną i zespoły mechaniczne. Sprawdzane są także układy hydrauliczne i bezpieczeństwa. Zarówno resurs, jak i przegląd specjalny dobrze jest powierzyć dobrej firmie. 

Co zrobić przy usterce dźwigu osobowego?

Aby elementy windy mniej się zużywały powinno się zadbać o właściwą konserwację, a w razie uszkodzenia o naprawę. Na jakość urządzenia przekładają się szczególnie części. MP Lift – części do wind zajmuje się dostarczaniem części pasujących do większości urządzeń na rynku. To, czym się charakteryzuje to między innymi szybkie realizowanie zamówień, miły kontakt, trwałe artykuły i korzystne ceny. MP Lift pozwala odpowiednio podejść do dźwigów osobowych zapewniając komfort użytkownikom.