Co ma wspólnego oszczędzanie z dociepleniem domu?

Co ma wspólnego oszczędzanie z dociepleniem domu?

7 listopada 2021 Wyłączono przez Arek

Jeżeli nie podoba Ci się, że płacisz za dużo za ogrzewanie domu, lub mimo odkręcenia grzejników na maksa w budynku wciąż jest zimno, to najlepsza chwila, aby zdecydować się na docieplenie domu. Jakie korzyści będziesz miał robiąc taki remont w Warszawie albo Pruszkowie i dlaczego jest to nadzwyczaj rekomendowane? 

Jak dużo zaoszczędzisz dzięki docieplaniu domu?

Docieplenie budynku pomimo tego, że wydaje się się drogim zabiegiem, może przyczynić się do zminimalizowania opłat za ogrzewanie nawet o 30%. Elewacja mająca dużą masę akumulacyjną może trzymać nie wahające się temperatury przez cały rok. Oznacza to, że zimą, kiedy na zewnątrz jest temperatura na minusie, w docieplonym domu będzie mimo wszystko ciepło, a latem nie będzie się on tak nagrzewał od słońca.

Nieocieplone budynki wystawione są na zawilgocenia i na rozwijanie się grzybów i pleśni, a te są niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców. Na dodatek jeśli na murach pojawi się wilgoć, możemy być zmuszeni do zatrudnienia firmy, która osusza mury, a to są następne koszta, które trzeba pokryć. 

Zdrowie i środowisko – co mają wspólnego z docieplaniem domów?

Jeżeli mieszkasz w Warszawie, albo okolicach jak przykładowo Pruszków, to z pewnością przeszkadza Ci zanieczyszczone powietrze, które pojawia się zimą. Zgodnie z informacjami od Krajowego Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w naszym kraju zasadniczym powodem smogu są zanieczyszczenia pochodzące z indywidualnego ogrzewania domków jednorodzinnych.

W dodatku mieszkanie w nieocieplonym budynku może źle wpływać na nasze zdrowie. Jeśli w lokalu mamy niewłaściwy mikroklimat i powietrze bardzo szybko wysusza się od nadmiernego ogrzewania to nasz organizm ma kiepską odporność. Jesteśmy więc wtedy wystawieni na częstsze przeziębienia. Jeśli za to oszczędzamy na ogrzewaniu a nasz dom nie posiada docieplenia to wystawiamy go na nadmierną wilgoć, a w konsekwencji na powstawanie grzybów oraz pleśni, które także są niedobre dla zdrowia.

Warto też dopowiedzieć, że właściwy mikroklimat i komfort termiczny są bardzo ważne dla formy oraz komfortu życia. Dlatego już dziś pomyśl o dociepleniu domu nie ważne czy jest w Pruszkowie czy w centrum Warszawy.

Co jeszcze daje docieplenie domu?

Prawdopodobnie nie jest to jednoznaczne, ale docieplony budynek ma lepszą izolację od odgłosów. Jeżeli mieszkasz w lesie lub niedużej miejscowości to być może nie jest to takie ważne, jednak na większym osiedlu różnica jest znaczna. Powinno się mimo wszystko przypilnować aby warstwa ocieplająca nie była za gruba, gdyż zmniejszymy tym samym dopływ promieni słonecznych, a to może nie być wcale takie fajne i dobre. Brak światła słonecznego oddziałuje źle na nasze samopoczucie. Na koniec ostatnia warta uwagi wiadomość – docieplając budynek można jednocześnie zapewnić sobie stylową elewację. W ten sposób zyskamy dwa efekty w tym samym czasie – nasz budynek zostanie docieplony i ulepszymy jego wygląd. Właściwie docieplony lokal to również większa cena jeśli zdecydujemy się go sprzedać.

Źródło: STIS – docieplenia w Warszawie