Co to jest beton towarowy?

Co to jest beton towarowy?

18 października 2021 Wyłączone przez Arek
Beton znajduje zastosowanie na wszystkich placach budowy, buduje się za pomocą niego elementy nośne, ale także drogi. Co warto o nim wiedzieć i jaki jego typ wybrać? Kiedy wykorzystać beton zwykły, a kiedy korzystniej będzie znaleźć firmę produkującą beton towarowy? Jeżeli właśnie jesteś w trakcie budowy budynku mieszkalnego to ten tekst będzie zdecydowanie dla Ciebie.

Beton towarowy a beton zwykły – jaka to różnica?

Główną różnicą jest skład tego wyrobu. Beton zwykły jest bardziej miękki niż beton towarowy. Ten pierwszy robiony jest z mineralnego kruszywa skalnego, przykładowo piasku, żwiru oraz grysu, który jest połączony z cementem. Beton towarowy musi spełniać inne normy i być o wiele bardziej mocny. W jego formule są zawsze 2 rodzaje kruszyw – drobne i grube, cement i woda, oraz dodatki uszlachetniające. Dzięki temu bywa bardzo elastyczny.
Ponadto beton zwykły zazwyczaj wyrabiany jest na placu budowy bezpośrednio przed wykorzystaniem, a beton towarowy robiony jest na węzłach betoniarskich przykładowo w województwie Mazowieckim i transportowany na budowę w specjalnych betonowozach. Na skutek tych różnic beton zwykły ma zastosowanie w odmiennych sytuacjach niż ten towarowy.

Czy beton towarowy możemy zrobić samemu na budowie?

Wytwarzanie betonu towarowego dzieje się w zasadzie automatycznie. Maszyna wylicza proporcje i dawkuje dodawanie poszczególnych elementów. W ten sposób beton towarowy za każdym razem ma taki sam skład, przepisową gęstość a także solidność. Nie ma także możliwości popełnienia błędu przy jego produkowaniu. Wyrabiany jest on przez wytwórnię i jako gotowy wyrób przewożony na budowę.
Ponieważ beton towarowy jest bardzo solidny i jego koszt nie jest zawyżony, to stosowany jest w zasadzie na każdej budowie. Stawiając dom sto razy bezpieczniej jest zamówić gotowy beton towarowy od producenta i nie oszczędzać na nim.

Gdzie kupić beton towarowy?

Z racji, że beton towarowy jest niesamowicie często stosowanym materiałem, na rynku mamy dużo jego producentów. Koniecznie pamiętaj aby przeczytać opinie o firmie, przed zrobieniem zamówienia. Na pewno dobrej jakości beton towarowy kupisz w województwie Mazowieckim. Tu wiodącą firmą na rynku jest Bet-Bud – produkcja betonu. Wiele przyzwoitych wytwórni betonu ma certyfikaty od niezależnych instytutów, między innymi przez System Zakładowej Kontroli Produkcji i Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego. Spójrzcie również na to czy firma, od której planujecie robić zakupy, przywozi towar do Twojego miasta. W tym temacie z pewnością nie zawiedziesz się na wytwórni Bet-Bud Sokołowa Podlaskiego.