Co w wypadku stłuczki na parkingu?

Co w wypadku stłuczki na parkingu?

17 czerwca 2022 Wyłączono przez Arek

Z całą pewnością stłuczka na parkingu to jedna z bardziej stresujących dla kierowcy sytuacji. Jak powinniśmy zachować się, kiedy nieumyślnie spowodujemy uszczerbek na innym samochodzie? Czy do stłuczki parkingowej trzeba zadzwonić po policję? W jaki sposób przebiega usuwanie wgniotek w Krakowie w wyniku kolizji?

Stłuczka na parkingu – co można zrobić?

Nie da się ukryć, że stłuczka na parkingu jest jednym z częstszych sytuacji drogowych. Mimo tego że powstałe w jej wyniku szkody zwykle są małe, ich zlikwidowanie będzie dużo kosztować kierowcę. Do zdarzeń na parkingach często dochodzi w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa, niezbyt ostrożnego włączania się do ruchu czy próby wjechania w za bardzo wąskie miejsce parkingowe. Jak więć uniknąć stłuczki? Na początku powinno się stosować się do pionowych i poziomych znaków drogowych, które wskazują kierunek jazdy i informują o pierwszeństwie przejazdu. Jeżeli na parkingu nie ma takich oznaczeń, należy kierować się zasadą „prawej ręki”. Zgodnie z nią pojazd po prawej stronie kierującego ma pierwszeństwo przejazdu. Czy wiesz, żę do kolizji na parkingu bardzo często dochodzi cofając. Kierowca, wyjeżdżając z miejsca parkingowego, ma ograniczone pole widzenia co skutkuje tym, że może nie zauważyć zbliżającego się pojazdu. W tym przypadku nietrudno o wypadek. Kto jest tu winny? Winowajcą zdarzenia jest pojazd włączający się do ruchu. Pamiętaj, że zachowanie ostrożności nie zawsze wystarczy. W związku z tym warto poprosić pasażera o pomoc.

Jak się zachować po takim zdarzeniu?

Jeśli jednak podczas parkowania uszkodziłeś sąsiednie auto, poczekaj na właściciela pojazdu lub zostaw mu kontakt. Ucieczka z miejsca kolizji nie jest dobrym rozwiązaniem, ze względu na to, że mogą Ci grozić poważne konsekwencje – karne jak i ubezpieczeniowe. Przepisy w jednoznaczny sposób wskazują, iż uczestnicy kolizji nie mogą oddalać się z miejsca zdarzenia.