Czy miedź i aluminium sprawdzają się jako surowce wtórne?

Czy miedź i aluminium sprawdzają się jako surowce wtórne?

4 lipca 2022 Wyłączono przez Arek

Dzisiejszy świat jest zdominowany nawoływaniami dotyczącymi ochrony przyrody. Trwa ogromna transformacja energetyczna – paliwa kopalne zastępuje się mniej emisyjnymi wiatrem, wodą i słońcem. Odchodzi się też od plastiku. Wszystko to w ramach zatrzymania(e) coraz bardziej odczuwalnych zmian klimatycznych.

Ponadto, zasoby naturalne, którymi obdarowuje nas Ziemia się kurczą. Wobec zaistniałych okoliczności, recykling staje się rzeczą nieodzowną.

Segregacja odpadów, którą znamy z naszych osiedli dotyczy także odpadów metalowych. Nie ma jednak na nie specjalnych pojemników. Odpadów metalowych pozbywamy się w skupie złomu. Jest to o tyle dobre, że jeszcze można na tym zarobić. Skupy z radością przyjmują każde ilości metali kolorowych, które po obrobieniu mogą dalej odsprzedawać doliczając swoją prowizję.

Skup metali kolorowych – co można tam sprzedać?

Dobrze jest zacząć od określenia co się chowa pod terminem “metale kolorowe”. Zaliczamy do nich wszystkie metale oraz ich stopy, które nie zawierają w swoim składzie żelaza. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane metale kolorowe to np. miedź, aluminium czy mosiądz.

Podobnie jak inne odpady podlegające recyklingowi, metale kolorowe można odzyskiwać. Potrzebne są do tego właściwe zasoby i wystarczająca ilość złomu.

Odkupione przez skup metale są segregowane. W dalszej kolejności po niewielkiej obróbce wysyła się je do hut. Huty przetapiają zezłomowany metal w pełnoprawny produkt. Taki produkt składowany jest w magazynach, skąd pokonuje trasę do kolejnych kupców.

Metale, które podlegają takiemu procesowi to głównie metale i stopy, w których składzie znajduje się aluminium, miedź i mosiądz. Są to substancje często i chętnie stosowane w różnych dziedzinach gospodarki. Ich przymioty chemiczne sprawiają, że posiadają wiele zastosowań. Co więcej – większość urządzeń, z których korzystamy każdego dnia w jakimś stopniu bazuje na metalach kolorowych.

Miedź oraz aluminium zaliczają się do najdroższych materiałów, które można oddać na skupie złomu. Zatem jeśli zgromadzimy dużą ilość odpadów warto odwiedzić skup aluminium lub skup miedzi. Warszawa, Wrocław czy Kraków – w każdej miejscowości spotkamy tego typu miejsca.

Kto potrzebuje najwięcej miedzi?

Metale kolorowe ze względu na swoją uniwersalność są stosowane w wielu dziedzinach. Ich skończona podaż skutkuje tym, że generuje się zapotrzebowanie na odzyskane i przetopione surowce.

Odzyskiwanie metali jest kosztownym zajęciem. Nie zmienia to faktu, że jest to czynność w dalszym ciągu opłacalna. Recykling metali niesie korzyści dla wszystkich zainteresowanych stron.

Klient indywidualny pozbywa się złomu z domu i przy okazji zarabia. Skup aluminium i miedzi otrzymuje pożądany towar. Skup miedzi później zarabia na zakupionym produkcie sprzedając go hutom oraz pozostałym wykazującym zainteresowanie przedsiębiorstwom. Jakie dyscypliny gospodarki najchętniej pracują ze skupami? To zależy od tego, czym wybrany skup się trudni.

Skup miedzi – jakim branżom pomaga?

Miedź zaliczana jest do grupy metali półszlachetnych. Jest dość miękkim i nieskomplikowanym w obróbce pierwiastkiem. Cechuje się bardzo dobrą przewodnością elektryczną. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest liczne stosowanie jej w różnego typu urządzeniach i systemach elektronicznych i elektrycznych.

Najczęściej odzyskuje się ją wtórnie ze starych przewodów i kabli elektrycznych. Spore ilości miedzi znaleźć można też w wodociągach. Z miedzi korzysta chętnie branża budowlana – stosuje ją do produkcji rynien, parapetów i pokryć dachowych. Poza dobrym przewodnictwem elektryczności, miedź też sprawdza się jako wymiennik ciepła. Ta funkcja pozwala odszukać ten pierwiastek w chłodnicach i grzejnikach.

Cena miedzi na rynkach globalnych jest dość wysoka. Zatem, jeśli po remoncie bądź wymianie urządzeń w domu zostało nam trochę tego rudego pierwiastka i chcemy zarobić, warto odwiedzić skup miedzi. Warszawa jest miastem, gdzie dostaniemy za kilogram miedzi najlepszą stawkę. Jednak nie ma się czym przejmować – niemal wszędzie handel miedzią jest dochodowy.

Skąd odzyskać aluminium i komu je sprzedać?

Aluminium to kolejny wysoce ceniony metal. Korzysta się z niego w przemyśle lotniczym, stoczniowym, motoryzacyjnym, budowlanym, a nawet spożywczym. Jest plastyczny co pozwala dowolnego zmieniania jego wyglądu. Każdy z nas pił kiedyś colę lub inny napój z puszki – puszki oczywiście produkuje się z aluminium. Jest to tylko jeden z przykładów wykorzystania tego pierwiastka.

Aluminium można pozyskiwać z części samochodowych, a także z różnych elementów konstrukcji maszyn, blach czy instalacji. Wiele osób zbiera też puszki po napojach i dla dodatkowego zarobku oddaje je na skup aluminium.

{Warszawa czy przedmieścia – gdzie bardziej opłaca się sprzedać złom?|Czy skup metali to dobry pomysł na biznes?|Gdzie skupuje się najwięcej złomu?

Skupy metali kolorowych to często dobrze prosperujące biznesy. Produkcja odpadów, mimo wszystkich apeli nie zmniejsza się. Wobec tego potrzebne są podmioty, które w bezpieczny i odpowiedni sposób zajmą się utylizacją.

Dobrym pomysłem wydaje się otworzyć skup miedzi lub skup aluminium. Warszawa jako stolica mogłaby być dobrą lokalizacją.