Czym jest formowanie rotacyjne?

Czym jest formowanie rotacyjne?

9 lipca 2022 Wyłączono przez Arek

Metoda formowania rotacyjnego pozwala na wytwarzanie produktów niewypełnionych w środku. Usługa roto wykorzystywana jest aby stworzyć detale wielkogabarytowe. Przeczytaj nasz artykuł aby doinformować się na czym dokładnie to polega.

Formowanie rotacyjne – co to?

Formowanie roto to jedna z technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ta metoda polega na rozprowadzeniu tworzywa, i umieszczeniu go wewnątrz rozgrzanej formy, po jego powierzchni wewnętrznej. Do czego stosuje się tę metodę?

Rotomoulding stosuje się do np. do produkcji wyrobów plastikowych które mają różną grubość ścianek i dowolny kształt a nawet różne kolory. Rzeczy otrzymywane w ten w taki sposób wykorzystywane są w przemyśle, handlu, medycynie, czy też w rolnictwie.

Formowanie rotacyjne – w jaki sposób przebiega?

Podczas formowania rotacyjnego, forma obraca się w wielu różnych kierunkach, umożliwiając przy tym równomierny rozkład tworzywa. Dzięki temu możliwe jest zachowanie takiej samej grubości wszystkich ścianek. Wsparciem dla ogrzewającego formę ruchu gazu to wentylator, którego działanie jest bardzo pomocne w wyrównaniu temperatury w całej komorze. To natomiast ma wpływ na poprawę współczynnika wnikania ciepła do formy. Gdy forma będzie miała temperaturę umożliwiającą przetopienie i rozpłynięcie tworzywa, pojawia się jej wolne chłodzenie, ma ono na celu zminimalizowanie wewnętrznych naprężeń oraz zapobieganie powstawaniu zniekształceń detali.

Jak są zalety formowania rotacyjnego

Formowanie rotacyjne ma wiele zalet. Po pierwsze rotowane produkty w zasadzie nie mają rys, albo szwów spawania. A takżę, formowanie rotacyjne umożliwia produkcję dużych przedmiotów w tani sposób.