Czym jest  honowanie?

Czym jest honowanie?

8 marca 2021 Wyłącz przez Arek

Honowanie to metoda, której zadaniem jest wygładzenie konkretnej powierzchni. Wykorzystuje się je w ostatecznej obróbce przedmiotów potrzebujących wysokiej dokładności. Za wykorzystaniem tej metody obrabia się często otwory o okrągłym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne produktów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować daje się też powierzchnie płaskie oraz niektóre uzębienia.

Zaletą gładzenia jest duża precyzyjność wymiarowa oraz niska klasa chropowatości. Wygładzać można zarówno niewielkie , jak i duże elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a maksymalna wynosi blisko 1m . Przedmiot może mieć długość od 1 cm do około 20 m . Warto mieć na uwadze, iż ostateczny efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

• materiału pilników ściernych,

• kąta nachylenia przycinanych śladów,

• rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,

• nacisku powierzchniowego.

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowicy, na której obwodzie znajdują się pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się poprzez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród plusów honowania znajdują się przede wszystkim: wysoką precyzję , która umożliwia dokładne dopasowanie elementów, co znacznie ogranicza ich zużywanie się, jak również wyższą trwałość detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na tworzywo.