Obróbka skrawaniem – honowanie i inne metody – najważniejsze informacje

Obróbka skrawaniem – honowanie i inne metody – najważniejsze informacje

8 marca 2021 Wyłączono przez Arek

Żeby kawałki materiału zmieniły się w rzeczywiste przedmioty, powinno się je opracować. Jedną z praktyk jest odlewanie kształtów w formie. Jednak żeby otrzymać wysoką precyzję, trzeba użyć bardzo zawiłych technik odlewniczych, lecz i tak odlaną formę trzeba obrobić do końcowego kształtu, ścinając naddatek surowca w postaci nadlewów.

Inną możliwością jest tak zwana obróbka skrawaniem. Wymieniona postępowa technika umożliwia bardzo szczegółową obróbkę metali, lecz nie tylko, można ją używać także do obróbki drewna, szkła, kamienia jak też tworzyw sztucznych. Dzięki zastosowaniu obróbki skrawaniem zyskujemy ogromną dokładność wycinania, a także powtarzalność kształtów. Dziś opowiemy ci więcej o bardzo często stosowanej w ostatnim czasie metodzie, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Czym jest obróbka skrawaniem – definicja

Najprościej mówiąc, obróbka skrawaniem jest to usuwanie zbędnego tworzywa, aż do pozyskania pożądanej formy. Ta technologia obróbki metali jest jednym z rodzajów tak zwanej obróbki ubytkowej, to znaczy, że aby uzyskać dany kształt powinno się kolejno usuwać warstwy niepotrzebnego tworzywa, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to technika, którą można wykonać za użyciem narzędzi takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki bądź szlifierki, jednak współczesnym rozwiązaniem są maszyny CNC.

Maszyny te nie tylko są dużo bardziej wydajne niż znane metody, ale także pozwalają na dużo sprawniejszą automatyzację procesu. Ich dobrą stroną jest dokładność, z jaką obrabiają formę. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu maszyny możemy zrobić bardzo małe detale i podzespoły maszyn o skomplikowanych kształtach. Precyzja, z jaką wykonywana jest obróbka metali dzięki maszynie CNC dochodzi nawet do paru mikronów.

obróbka skrawaniem

Dowiedz się, czym jest honowanie

Honowanie jest jedną z metod, której zadaniem jest wygładzenie danej powierzchni. Wykorzystuje się je w końcowej obróbce przedmiotów potrzebujących sporej dokładności. W ten sposób obrabia się najczęściej otwory o okrągłym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne produktów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować można też powierzchnie płaskie oraz niektóre uzębienia.

Atutem gładzenia jest wysoka precyzyjność wymiarowa jak również niska klasa chropowatości. Wygładzać można zarówno bardzo małe, jak i sporych rozmiarów elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a największa wynosi blisko jednego metra. Przedmiot może mieć długość od 1 cm do około 20 m. Należy mieć na uwadze, że końcowy efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

  • materiału pilników ściernych,
  • kąta przycięcia śladów,
  • rodzaju cieczy służącej do marowania oraz chłodzenia,
  • nacisku powierzchniowego.

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowicy, na której obwodzie umieszczone są pilniki ścierne. Praca odbywa się przez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród zalet honowania znajdują się przede wszystkim: wysoką precyzję umożliwiającą dobre dopasowanie elementów, co znacznie ogranicza ich niszczenie się, ale też dłuższą trwałość detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na materiał.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapoznaj się z ofertą honowania tej firmy.

Metody obróbki skrawaniem – podział

Wyróżniamy parę metod obróbki skrawaniem, a zalicza się do nich:

Obróbka punktowa

Bazuje ona na ukształtowaniu obrabianego obiektu za pomocą ruchu tylko jednego elementu ostrza. Zarys powierzchni obiektu jest odwzorowaniem toru noża.

Obróbka kształtowa

W danym przypadku kształt powstaje przez odwzorowanie w materiale obrabianym zarysu krawędzi tnącej narzędzia. Kształt ostrza warunkuje w ten sposób uformowanie obiektu.

Obróbka obwiedniowa

Użycie tej techniki sprawia, że narzędzie wykonuje równocześnie ruch liniowy i obrotowy. Kształt obiektu tworzy się więc w wyniku zazębienia się powierzchni przedmiotu z narzędziem. Jednak bywa to uznawane za dość kosztowne, a przez to rzadko używane rozwiązanie.

honowanie

Obróbka skrawaniem – najważniejsze etapy

Kroki wykonywania obróbki skrawaniem zwykle podzielone są ze względu na dokładność.

Obróbka zgrubna

Jest to szybkie usunięcie górnych warstw i przygotowanie bryły do dalszej obróbki. Ten etap jest bardzo ważny ze względu na tępo i maksymalizację produktywności obróbki. Za pomocą szybkich i głębokich ruchów usuwana jest duża część niepotrzebnego materiału, można wtedy przystąpić do kolejnego etapu.

Obróbka średnio dokładna

Jest to decydujący krok w trakcie obróbki skrawaniem. Podczas skrawania na tym etapie zyskuje się pożądany kształt, dlatego ten krok jest nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Obróbka dokładna

Jest to jeden z ostatecznych momentów obróbki metalu. Polega na uzyskaniu pożądanych przez nas wymiarów. Podczas tego forma jest też wygładzana a także dopracowane są jej detale. Inną nazwą tego etapu jest obróbka wykańczająca.

Być może zainteresuje Cię również nasz tekst dotyczący obróbki gwintów – KLIK.