Czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej?

Czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej?

25 lutego 2021 Wyłączono przez Arek

Dla większości obywateli prawnik to prawnik i raczej nie zastanawiamy się nad tym czym poszczególni absolwenci prawa się różnią. Jednak prawnicy mają szeroki zakres swoich usług. Można między innymi postawić pytanie czym różni się kancelaria adwokacka od kancelarii prawnej.

Poszukujesz kancelarii? Zobacz: 
kancelaria prawna warszawa

Jaka to różnica?

Warto wskazać na zakres tych pojęć, by w ten sposób je rozróżnić. Kancelaria prawna to pojęcie szersze, w ramach którego mieści się każdy absolwent prawa, który prowadzi swoją działalność np. w doradztwie prawnym. Taka osoba nie ma jednak ukończonej aplikacji, która pozwala na to, by stać się zawodowym pełnomocnikiem w sprawach sądowych. Natomiast kancelaria adwokacka to pojęcie o węższym charakterze. W tym zakresie kryje się kancelaria, w której pracują adwokaci. Tacy prawnicy mają ukończoną aplikację i potem zdany egzamin. Mogą oni stać się profesjonalnymi pełnomocnikami. Adwokaci są również uprawnieni do reprezentowania klientów w sprawach karnych, czego nie robią radcy prawni.

Oba te pojęcia niekiedy stosowane są zamienne, jednak trzeba powiedzieć, że kancelaria adwokacka to określenie, które bardziej precyzuje zakres usług jakie prawnik realizuje

Szukasz dobrego adwokata? Sprawdź:
kancelaria adwokacka warszawa

A co z radcą prawnym?

Niewątpliwie radca prawny to bardzo popularny zawód prawniczy. Dużo osób jednak nadal nie wie, jakie zadania konkretnie realizuje radca prawny. Zawód ten skupia się na usługach związanych z obsługą klientów w zakresie prawa cywilnego. Dlatego osoba, która jest po aplikacji radcowskiej może reprezentować klientów w sądzie. Ta reprezentacja jest jednak ograniczona do spraw cywilnych, prawa pracy, rodzinnych. Radca prawny nie zajmuje się obroną klientów w sprawach karnych.

W związku z tym kancelaria radcy prawnego może zajmować się prowadzeniem różnych spraw, ale sprawy karne są z tego wyłączone. Odnośnie spraw cywilnych można liczyć na dużę doświadczenie radcy prawnego i dlatego jest ona w stanie sprawnie prowadzić takie sprawy.

Każdy kto chce być radcą prawnym musi w pierwszej kolejności skończyć studia prawnicze. Następnie będzie trzeba przejść aplikację i zdać egzamin państwowy. Zdanie egzaminu pozwala na uzyskanie wpisu na listę radców prawnych. Od tego momentu radca może reprezentować w sądzie swoich klientów.

Najlepszy prawnik? prawnik gdańsk