Do czego można wykorzystać stalowe rury?

Do czego można wykorzystać stalowe rury?

23 października 2021 Wyłączono przez Arek

Rury stalowe najczęściej różnią się od siebie nie tylko metodą wytwarzania, ale posiadają także inne rodzaje i wartości techniczne. Istotne jest aby w dobry sposób wkomponować typ rur stalowych do realizowanego projektu. Warto żeby w pierwszej kolejności uwzględnić wszelkie parametry, jak na przykład ciężar stali, materiał oraz sposób stworzenia. Czym różnią się od siebie określone rodzaje rur stalowych i jakie będą idealne do tworzonego przez nas produktu?

Rodzaje rur stalowych – jakie możemy znaleźć?

Wyodrębnić możemy rury stalowe ze szwem, które wytwarza się w wyniku cięcia i potem spawania uformowanych arkuszy ze stali.

Można kupić także rury bezszwowe, jednak ich wyprodukowanie jest dosyć trudne, przez co nie są często spotykane. Stosuje się przy nich metodę ukośnego walcowania albo Calmesa. Rury bezszwowe stosowane są tam, gdzie wymagana jest niezmiernia dobra nieprzepuszczalność produktu.

Ostatni już model rur stalowych to rury posiadające izolację. Cechują się tym, że nie są podatne na wysokie i niskie temperatury i na związki chemiczne.

Rury stalowe – gdzie są używane

Rury stalowe stosowane są w produktach i sytuacjach, których być może się nie spodziewaliście. Wiele urządzeń codziennego użytku, takich jak choćby pralki, lodówki czy samochody ma właśnie rury stalowe, bez których nie mogą normalnie funkcjonować. Niemal we wszystkich gałęziach przemysłu znajdziemy tego typu produkt, który oczywiście będzie prawidłowo dostosowany do zapotrzebowania, poprzez zadbanie o właściwe parametry i cechy fizyczne.

Na przykład rury stalowe w kotłach muszą cechować się niewrażliwością na temperatury sięgające nawet do 700 st. C i tolerowaniem ciśnienia do 300 barów. 

W przemyśle chemicznym dla odmiany zostaną użyte rury wykonane ze stali odpornej na kwasy. Konieczne jest aby była ona niepodatna na gorąco, korozję i różne środki chemiczne. Kolejny typ rur stalowych – rury czarne. Robione są ze stali węglowej i najczęściej są wykorzystywane w motoryzacji czy też do pozbywania się sadzy z przewodów kominowych. Z kolei rury ze stali nierdzewnej będą najszerzej stosowanymi stalowymi rurami. Stosuje się je na przykład do tworzeniu barier i poręczy schodów, systemów klimatyzacji, sprzętu AGD, elektroniki, instalacji chemicznych a także w branży spożywczej podczas budowania zbiorników i silosów.

Istotne jest żeby znaleźć producenta, który dokładnie wytwarza rury stalowe i zwraca uwagę na detale. Sprawdzoną firmę na pewno odnajdziecie we Wrocławiu – jest nią z pewnością Gostal – rury nowe i używane.

Mocne strony stalowych rur

Jedną z najważniejszych plusów rur stalowych jest ich odporność mechaniczna na ściskanie, rozciąganie i zginanie. Nie ma więc konieczności wykorzystywania dużej ilości podpór, nawet jeśli posiadamy dość długie odcinki rur. Na dodatek stal nie odkształca się i nie rozciąga się na skutek wysokiej temperatury, nie jest wrażliwa na oddziaływanie promieniowania UV a także jest tworzywem bardzo mocno szczelnym, więc tlen nie ma prawa wpaść do środka rur.

Jak widzicie, rury stalowe są niesamowicie użytecznym i popularnym tworem. Jeżeli uda nam się znaleźć wykwalifikowany zakład, który zajmuje się produkcją rur ze stali to nie zawiedziemy się na nich. Polecamy sprawdzić producenta we Wrocławiu – nie przeliczycie się na produktach z tego miasta.