Jak tworzony jest samochód? Czy jedna osoba go projektuje?

Jak tworzony jest samochód? Czy jedna osoba go projektuje?

10 marca 2022 Wyłączono przez Arek

Nowych samochodów nie projektują jedynie graficy komputerowi. To praca designerów, rzeźbiarzy, inżynierów oraz działu finansów. Przebieg powstawania nowych samochodów jest fascynujący.

Wszystko rozpoczyna się jednak niezmiennie od białej kartki oraz ołówka. Potencjalnie tabletu, gdyż żyjemy w XXI wieku. Korzyścią rysowania na tablecie stał się fakt, że bardzo sprawnie jesteśmy w stanie opracować realnie wyglądający rysunek, który bardzo dobrze odzwierciedla proporcje i bryłę auta. Równocześnie „od ręki” można go podrzucić kumplowi z działu, który będzie mógł spojrzeć na całość świeżym okiem i ewentualnie podrzuci własne uwagi czy też sugestie.

Faktem jest, że pierwszy, wstępny projekt szkicowany jest przez projektanta. Po wielu dyskusjach oraz zmianach powstaje finalny projekt. Teraz do pracy zabiera się rzeźbiarz.

Rozwój technologiczny w branży jest gigantyczny, co przekłada się także na proces tworzenia aut. Chociaż projektanci mogą korzystać z rzeczywistości wirtualnej, model stworzony za pomocą syntetycznej gliny jest nadal kluczową częścią procesu projektowania. To wtedy pierwszy raz można zobaczyć oraz odczuć prawdziwe wymiary pojazdu, jego linie i kształty. Można go dotknąć a także ocenić. W trakcie wykonywania modelu z gliny designerzy równocześnie nanoszą poprawki, gdyż zauważają detale, których nie oddają grafiki. Po zamknięciu etapu projektowania gliniany samochód staje się praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwego samochodu. Jest w pełni pokryty lakierem i zawiera wszelkie specyficzne detale np. przednią kratkę, reflektory czy lusterka zewnętrzne. Posiada nawet szyby w oknach. 

Gdzie można nauczyć się projektowania pojazdów?  

Samochody szkicują w szkolnych zeszytach chłopcy w całym kraju. Z wielu tych uczniów wyrastają potem światowej sławy motoryzacyjni projektanci. Ich samochody jeżdżą aktualnie po naszych szosach ze znaczkami BMW, Audi bądź Alfy Romeo. Projektowanie pojazdów to dla większości ludzi praca marzeń. Projektowanie sportowych samochodów, różnego rodzaju imprezy ze znanymi designerami a także litry szampana i poklepywanie się wzajemnie po plecach. Projektowanie pojazdów to bynajmniej nie jedynie blichtr i splendor a zwłaszcza rodzaj pracy podobny do lekarza, co najmniej w kilku aspektach – wymaga ciągłego uczenia się, poszukiwania nowych trendów oraz głodu nowych doświadczeń.

Klasyczny kierunek studiów projektowanie pojazdów w Polsce nie występuje. Nie oznacza to, że momentalnie należy porzucić marzenia. Trzeba jednak na niniejszą sytuację popatrzeć szerzej. Niestety na znacznej części uczelni zagranicznych studiowanie wymusza opanowania języka z danego kraju. Na krajowych szkołach wyższych znajduje się wiele zbliżonych kierunków, które mogą dobrze przysposobić do wyjazdu oraz studiowania za granicą. Są to między innymi: wzornictwo przemysłowe oraz architektura. Należy pamiętać, że samochód to także produkt, tak samo jak lodówka, lub zegarek. 

Najbardziej popularną szkołą wyższą kształcącą na kierunku projektowanie pojazdów stało się niemieckie Hochschile Pforzheim. Jest ona jedną z najbardziej renomowanych uczelni na świecie z obszaru projektowania samochodu, zajęcia są prowadzone z doświadczonymi projektantami samochodów, z kolei w kolejnych przynajmniej projekt jest współtworzony razem z producentem motoryzacyjnym.

Kolejną szkołą wyższą dająca wykształcenie w stronę projektowania pojazdów jest Coventry University mieszczące się w Wielkiej Brytanii. Początek nauczania w tej szkole wyższej to nauka fundamentów szkicowania w perspektywie, lekcje photoshopa, fundamenty programu 3D Alias a także poruszanie podstaw właściwości technicznych pojazdów. 

Jedna z bardziej cenionych włoskich uczelni trudniąca się projektowaniem w wielu jego aspektach to IED Instituto Europeo di Design. Na studiach tutaj watek projektowania pojazdów jest poszerzony o inne zagadnienia m. in. projektowanie jednośladów lub jachtów. Dużym plusem tej uczelni stała się lokalizacja, Turyn jest kolebką włoskiej motoryzacji.

W Europie mamy wobec tego dostatecznie szeroki zakres uczelni w obszarze projektowania pojazdów. 

W większości przypadków uczelnie są bardzo pomocne to też wiodą studentów po kolei przez cały proces. Jeśli projektowanie pojazdów stało się waszym marzeniem, to przeżyjecie też pełny etap rekrutacyjny. Każdy kto zaplanuje sobie taką przyszłość przejdzie swoją drogę. Jednak widok waszego finalnego modelu zrekompensuje stres i pot. Projektowanie pojazdów to wachlarz pełny emocji, od poczucia satysfakcji do bolesnej porażki.