Jakie istnieją rodzaje betonu i gdzie je wykorzystujemy?

Jakie istnieją rodzaje betonu i gdzie je wykorzystujemy?

15 października 2021 Wyłączono przez Arek

Beton zwykły w połączeniu ze stalą zbrojeniową jest zazwyczaj używany przy tworzeniu elementów nośnych czyli fundamentów, stropów lub schodów. Jednak dzięki zmianom postaci mieszanek betonowych możliwe jest również uzyskanie produktów o szczególnej specyfikacji. Za pomocą takiego betonu można robić elementy, które mają za zadanie pełnić funkcje dekoracyjne, ciepłochronne lub odwadniające.

Co wiemy o betonie zwykłym?

Beton zwykły jest zazwyczaj wykorzystywany do tworzenia części konstrukcyjnych jak między innymi ściany osłonowe czy też pustaki, w deskowaniach i w formie wylewek. Mimo tego, że taki typ betonu jest solidny to zdarza się, że pęka i rozwarstwia się. Wylewki betonu zwykłego nie należy robić w zimie.

Do produkcji tego typu betonu, stosuje się kruszywo naturalne jak przykładowo żwir albo kruszywo łamane jak między innymi granit.

Mając na uwadze normy europejskie, które opisują beton zwykły jako materiał o gęstości 2 000-2 600 kg/m3, to nazewnictwem tym są objęte również betony o szczególnych parametrach – na przykład betony mrozoodporne, betony drogowe czy betony hydrotechniczne.

Klasa betonu – o co w tym chodzi?

Wszystkie modele betonu posiadają z góry określoną klasę, która oznacza ich gęstość pozorną i wytrzymałość na ściskanie. W tej klasyfikacji działają ogólnie przyjęte normy europejskie. Klasy betonu są oznaczane przez literę i tak betony ciężkie posiadają literę „C” a lekkie „LC”.

W klasie betonu oprócz liter są także liczby i oznaczają one przywoływaną wcześniej wytrzymałość. W sytuacji betonów ciężkich a także zwykłych istnieją klasy od C8/10 do C100/115. Betony lekkie natomiast obejmują zakres od LC8/9 do LC 80/88. 

Wobec tego jeżeli chcemy postawić domek jednorodzinny to przeważnie będziemy musieli sięgnąć po beton o wartościach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30.

Wszystko o rodzajach betonu

W sklepach znajdziemy rozmaite rodzaje betonu, jest ich co najmniej kilkanaście i każdy z nich różni się w pewnej mierze mieszanką, a w konsekwencji gęstością i też zastosowaniem. 

Wyróżnić możemy takie betony jak hydrotechniczny, nawierzchniowy, samozagęszczalny, samopoziomujący, masywny, posadzkowy, wodoszczelny, architektoniczny oraz ze zbrojeniem rozproszonym.

Dla przykładu beton samozagęszczalny przeważnie użyjemy do zrobienia elementów żelbetowych, które powinny mieć skomplikowane kształty albo gęste zbrojenie i nie możemy użyć wibratorów, które mają za zadanie je utwardzić. 

Beton hydrotechniczny natomiast podczas wznoszenia konstrukcji, które służą formowaniu zasobów wodnych. Jest tak dlatego, że cechuje się bardzo dużą odpornością na zawilgocenie, mróz i wypłukiwanie.

Beton architektoniczny znowu jest całkiem często spotykany podczas wykańczania pomieszczeń dlatego, że cechuje się niesamowitą wytrzymałością a równolegle estetycznie się prezentuje. Częściom które są wykonane z takiego betonu można nadać każdą formę, strukturę i kolor.

Jak widzicie istnieje wiele typów betonu i zanim dokonacie wyboru powinno zainteresować się jaki typ będzie dla nas wskazany. Można także zatroszczyć się o to, żeby producent tego tworzywa był sprawdzony, a takiego na pewno odkryjecie w województwie Pomorskim. W Gdańsku i Gdyni jest wiele profesjonalnych producentów betonu, np Polgravel – beton i z pewnością nie zawiedziecie się kupując stamtąd mieszankę.