Jakie jest wyposażenie obory?

Jakie jest wyposażenie obory?

10 listopada 2021 Wyłączone przez Arek

Obora dla krów mlecznych będzie wyposażona trochę inaczej niż obora dla bydła mięsnego. Spowodowane jest to głównie tym, że krowy mięsne są większe niż takie mleczne. Dlatego też budynek przeznaczony na oborę powinien być dostosowany do rozmiaru zwierząt. W dodatku podczas hodowli bydła mlecznego konieczne jest miejsce na dojarki – podczas hodowli krów opasowych tego problemu nie ma.

Gdzie mieszkają krowy mleczne, a gdzie opasowe?

W dzisiejszych czasach bardzo często widzi się sytuacje, gdzie krowy opasowe w miesiącach wiosennych i letnich przebywa na dworze, a w zimniejsze dni krowy są w pomieszczeniach. Zwierzęta mięsne nie potrzebują specjalnie dostosowanych budynków. W większości zadawalająca jest wyścielona słomą stodoła. Spotykany jest również system, kiedy to zwierzęta znajdują się cały rok na pastwisku i posiadają jedynie wejście do pewnego pomieszczenia, w którym mają możliwość ukrycia się w czasie śniegu lub też dużego mrozu.

Przy krowach mlecznych raczej nie stosuje się chowu na dworze. Dieta bydła mlecznego jest niezmiernie istotna i od niej zależy jakiej jakości będzie mleko i ile go będzie. Dlatego bydło hodowane na mleko zazwyczaj będzie przebywało w budynkach, aby szczegółowo dbać o to ile i jaką paszę krowy pobierają.

Rodzaje obory dla bydła

Tak samo bydło mięsne, jak i mleczne można trzymać w oborach stanowiskowych oraz wolnostanowiskowych. Obory wolnostanowiskowe mogą się dzielić na takie ze ściółką i bez niej i najpopularniejszym systemem są takie ze słomą. 

Przyjęło się, że budynki stanowiskowe robione są w sytuacji kiedy gospodarz posiada 40 lub mniej sztuk bydła. Wolnostanowiskowe za to będą w sytuacji kiedy hodowca ma chów mieszany lub więcej niż 40-50 krów hodowanych na mięso. Warto wspomnieć, że przy oborach wolnostanowiskowych konieczne jest stworzenie oddzielnego miejsca, tak zwanej izolatki, dla zwierząt chorych lub takich, u których wydaje nam się, że mogą być chore.

Obory stanowiskowe to pomieszczenia, w których są wydzielone stanowiska, w których krowy są zamocowane liną do jednego miejsca. Często spotykane są w takich pomieszczeniach ruszta dla bydła, które pokazują bezściołowy model stanowiskowy i minimalizują pracę w trakcie codziennych doglądów krów. Obok każdej przegrody krowa musi mieć miejsce z wodą i stół paszowy. Rozmiar rusztu dla bydła nie jest zawsze taki sam – są one dostosowywane do rozmiaru i wagi bydła. W związku z tym możemy wyróżnić stanowiska krótkie, średnie oraz długie. 

Jakie jeszcze akcesoria są w oborze?

W sytuacji obory wolnostanowiskowej bezściołowej często spotykane są betonowe podłoża, które mają wydzielone legowisko. Legowisko przeważnie wyłożone jest właściwą matą na przykład gumową. 

Przy oborach ściołowych niezbędne będzie wyściełanie ich. Perfekcyjnie do tego sprawdzi się słoma.

Jeśli organizujemy oborę uwięzową i planujemy nabyć ruszta dla bydła, to niezbędne będzie wykorzystanie maty gumowej lub piasku. W kwestii uwięzi ściołowej – słoma, którą należy każdego dnia wymieniać na nową. 

W sytuacji hodowli bydła mlecznego niesamowicie ważne jest dostarczenie im światła dziennego, dlatego, że regularny cykl dnia wpływa na jakość i ilość mleka, które bydło może dać. W przypadku tego typu hodowli konieczne jest również znalezienie przestrzeni na halę udojową, którą trzeba wyposażyć w dojarki. 

Następną niezmiernie ważną sprawą jest zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu. Wpływa to na zdrowie i wydajność krów. Żeby mikroklimat był dopasowany trzeba zagwarantować odpowiednie warunki klimatyczne. Nie bez znaczenia jest też surowiec, z którego zrobiono budynek i jego kubatura oraz metoda przechowywania zwierząt. Bydło woli stać w niższej temperaturze. Idealna będzie więc taka między -7 a 18℃. Jeżeli zwierzęta stoją w oborze ściółkowej to temperatura niewątpliwie będzie niewiele wyższa. Na dodatek trzeba zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza – krowy mieszkając w zamkniętym pomieszczeniu wydzielają dwutlenek węgla, ciepło i parę wodną. Jeżeli nie będzie tam porządnego przepływu powietrza, mieszkanie w oborze może nie być bezpieczne. Jeżeli nie ma możliwości aby zapewnić naturalną wentylację to niezbędne będzie ulokowanie takiej mechanicznej. Wtedy powinno się nade wszystko zwrócić uwagę na rozmieszczenie otworów nawiewnych, tak żeby były rozłożone mniej więcej równomiernie i aby zimą powietrze nie było skierowane wprost na bydło.

Źródło: https://ruszta-betonowe.pl/