Kompresor- czym jest i kiedy się psuje?

Kompresor- czym jest i kiedy się psuje?

22 listopada 2021 Wyłączono przez Arek

Kompresor – co to jest i czym się charakteryzuje?

Kompresor jest maszyną za pomocą której możemy uzyskać gaz mające duże ciśnienie. Zazwyczaj zakres ciśnienia kompresorów wynosi 6–10 barów. Oczywiście zależy to od jego rodzaju. W celu dokonania procesu sprężenia powietrza, kompresor musi ja zassać, a w następnej kolejności podwyższyć jego ciśnienie do odpowiednich parametrów. 

Kompresory występują głównie w przemyśle, ale zobaczymy je też w przydomowych warsztatach, szpitalach, gabinetach stomatologicznych, samochodach, a czasem też w domach.

Powinniśmy wiedzieć, że każdy kompresor jest sprężarką, ale nie każda sprężarka jest kompresorem. Wśród sprężarek wyróżniamy także wentylatory a także dmuchawy.

Gdzie spotkamy kompresor?

Wykorzystanie kompresora różni się zależnie od modelu urządzenia, jego rozmiaru oraz lokalu, do którego został zamówiony. Kompresor tłokowy, który kupimy do wykorzystania w gospodarstwach domowych znajdzie zastosowanie w takich działaniach jak pompowanie kół od roweru albo samochodu, piłek oraz materacy. Na dodatek kompresory są wykorzystywane do zasilania narzędzi pneumatycznych albo pistoletów do malowania ciśnieniowego, ale również do oczyszczania pozostałych sprzętów. Tego typu kompresory przeważnie znajdują się także w serwisach samochodowych oraz wulkanizacji.

Kolejny rodzaj kompresora czyli śrubowy, często zobaczymy go na przykład na budowach. Mechanizm ten wyposażony jest w koła, dzięki czemu można go bardzo szybko przetransportować do właściwej lokalizacji i wykorzystać w ciężko dostępnych przestrzeniach. Takie kompresory wyglądem przypominają przyczepę. Przeważnie są wykorzystywane do zasilania sprzętów pneumatycznych jak między innymi wiertarki udarowe albo młoty. Wykorzystywane są również do oczyszczania strumieniowego i wdmuchiwania kabli. Ponieważ są wielozadaniowe to spotkać je można tak samo podczas budowy dróg jak i w zakładach górniczych.

Co może się popsuć w kompresorze?

To, że warto zawieźć kompresor do serwisu można rozpoznać po kilku zachowaniach. Momenty, w których powinieneś rozważyć naprawę kompresora to na przykład nieprawidłowa praca chłodnicy, brak maksymalnego ciśnienia, stukanie w trakcie pracy albo zdecydowane zwiększenie głośności pracy sprężarki. Jeżeli Twój sprzęt nie działa do końca poprawnie, nie jest w stanie do pełna napompować zbiornika albo posiada zanieczyszczoną głowicę, to czym prędzej powinieneś udać się z nim do serwisu kompresorów w Warszawie -> http://kompren.pl/. Takie sytuacje często prowadzą do przegrzania, a w rezultacie do całkowitego zepsucia się sprężarki. Korzystniej więc zająć się tym z wyprzedzeniem, kiedy zobaczymy pierwsze objawy. Jeżeli nasz kompresor działa zdecydowanie głośniej niż do tej pory to może to oznaczać, że jakaś część się zużyła i trzeba ją wymienić.

Powinno się pamiętać o okresowym zanoszeniu kompresorów do serwisów w Warszawie ponieważ robiąc im kontrolę możemy uniknąć dużej usterki, która kosztować nas może dużo pieniędzy.