Kraków i wynajem mieszkania turystom – jak to zrobić i czego pilnować?

Kraków i wynajem mieszkania turystom – jak to zrobić i czego pilnować?

21 stycznia 2022 Wyłączono przez Arek

Nie od dziś wiadomo, że wynajem lokali jest opłacalny. Im bardziej turystyczne miasto, tym lepiej wynajmować lokal turystom. Tym bardziej w obecnych czasach, kiedy apartamenty cieszą się ogromną popularnością. Coraz częściej turyści wolą prywatne apartamenty, zamiast pokoi w hotelu. Dzięki temu są bardziej niezależni, mogą poczuć się trochę jak w domu, często też cena jest konkurencyjna. Zachęcają do tego też portale internetowe, na których pojawiają się ogłoszenia z krótkoterminowym wynajmem. O czym powinno się pamiętać podczas wynajmowania mieszkań turystom i na co w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę?

Jakie są sposoby na najem krótkoterminowy?

Bezsprzecznie najbardziej popularnym sposobem jest założenie konta na portalu Airbnb. Drugą opcją jest utworzenie firmowego konta na stronie Booking. Właśnie w tych dwóch miejscach podróżujący przeważnie rozpoczynają poszukiwania miejsc noclegowych. Poza tymi najczęściej wybieranymi sposobami zostaje nam też wystawienie ogłoszenia na portalach z bazą noclegową albo na stronie informacji turystycznej.

Warto zwrócić uwagę na to, że większe miejscowości, takie jak Kraków, wymagają wpisania obiektu do specjalnej ewidencji. W Krakowie mowa o ewidencji Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez wpisania tam swojej nieruchomości wynajmowanie będzie niezgodne z przepisami. Do ewidencji dostęp ma każdy zainteresowany. Wszystko to przez ogromną ilość skarg, które pojawiały się od sąsiadów wynajmowanych krótkoterminowo lokali.

Najem krótkoterminowy a działalność gospodarcza

Jednym z najczęściej zadawanych pytań u księgowych w Krakowie jest to, czy konieczne jest zakładanie działalności gospodarczej, żeby wynajmować mieszkanie krótkoterminowo. Sprawa jest skomplikowana, ponieważ zgodnie z definicją tego typu najem w Krakowie jest działalnością profesjonalną, a co za tym idzie należy działalność gospodarczą otworzyć. Pojawiały się jednak już przypadki, w których osoby wynajmujące lokale krótkoterminowo, działalności nie zakładały i wzywane przez Urząd Skarbowy szły ze sprawą do sądu, gdzie zwyciężały. Każdy taki przypadek warto więc przeanalizować indywidualnie. Każde biuro księgowe w Krakowie na pewno pomoże w przeanalizowaniu czy trzeba działalność gospodarczą zaczynać, czy nie jest to opłacalne.

Najem krótkoterminowy a podatek dochodowy

To co jednak jest oczywiste, to obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Z racji, że najem krótkoterminowy przynosi nam korzyść majątkową, to musimy to konieczne jest zaliczenie tego jako nasz dochód. Jeśli mamy firmę to najlepiej zasięgnąć rady u biura księgowego w Krakowie. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na rozliczanie się z Urzędem Skarbowym. Najbardziej popularna opcja jest skorzystanie z zasad ogólnych. W takiej sytuacji od przychodów możecie odjąć opłaty – jest to najbardziej opłacalna opcja. Do wielkiego wora kosztów można zaliczyć opłaty za prąd, gaz, internet, odsetki za kredyt mieszkaniowy – jeśli go mamy oraz czynsz do spółdzielni. W takiej sytuacji rozliczamy tylko dochód i podatek dochodowy wynosi wtedy 17%.

Jak możecie łatwo zauważyć – najem krótkoterminowy wiąże się z kilkoma formalnościami, o których nie warto zapominać. Pamiętajcie, że zawsze możecie skontaktować się z biurami księgowymi w Krakowie, gdyż w takim miejscu otrzymacie odpowiedzi na wszystkie wasze pytania na temat prowadzenia działalności gospodarczej oraz o rozliczaniu się z fiskusem. Krótkoterminowe wynajmowanie lokali to nie jest to samo, co najem długoterminowy i zdecydowanie powinno się przeanalizować czy na pewno opłaca się bardziej. W takich sytuacja też warto udać się do księgowej w Krakowie.