Kursy energetyczne – komu są potrzebne?

Kursy energetyczne – komu są potrzebne?

26 września 2021 Wyłączone przez Arek

Kursy SEP – czym są i kto powinien się nimi zainteresować?

Przede wszystkim powinno się wiedzieć, że są kursy SEP w kategoriach G1, G oraz G3. Kursy takie przygotowują do egzaminów na uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe. Ten egzamin trzeba zdać żeby mieć pracę w energetyce. Aby uczestniczyć w kursie musisz być pełnoletni i posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie. Powinieneś o nim pomyśleć jeśli jesteś studentem, który myśli o zdobyciu większej wiedzy na temat branży energetycznej, elektrycznej i gazowej, albo jeżeli jesteś wieloletnim pracownikiem i musisz zdobyć dodatkowe uprawnienia, albo kiedy dotychczasowe już się przeterminowały. Bez wątpienia w kursie SEP mogą wziąć udział też całkowicie nowe osoby w branży, które nie mają żadnych umiejętności oraz doświadczenia. Pamiętajcie, że kursy energetyczne trzeba odnawiać co 5 lat.

Artykuł na podstawie oferty CSZ – kursy sep z Krakowa.

Jak wygląda kurs SEP i jaki jest jego zakres tematyczny?

Kurs SEP najczęściej składa się z zajęć teoretycznych, na których prowadzący pokazuje prezentację a kolejno z egzaminu, który sprawdza te umiejętności. Dużo firm prowadzących kursy SEP proponuje przeprowadzenie go w dowolnym mieście w kraju, przykładowo w Krakowie, musi się tylko uzbierać grupa przynajmniej 5 osób.

Podczas kursu SEP uczestnikom będą przybliżone akty prawne, zasady BHP oraz informacje na temat pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej. Zapisując się na kurs energetyczny G1 dostaniesz pozwolenie na monitorowanie sprzętów, instalacji i sieci energetycznych o napięciu równym lub mniejszym od 1 kilowolta ale też takich z napięciem znamionowym większym niż 1 kilowolt. Dodatkowo kończąc kurs SEP i zdając egzamin państwowy dostaniesz możliwość użytkowania oraz dozoru sprzętów elektrotermicznych i takich do elektrolizy.

Następny etap kursu SEP to jest G2 i uzyskując takie kwalifikacje będziesz mógł pracować przy montażu, obsłudze i renowacji maszyn, które przesyłają ciepło powyżej 50 kilowatów, oraz pieców, turbin wodnych i parowych, sprzętów wentylacyjnych, chłodniczych i klimatyzacyjnych o mocy większej niż 50 kilowatów.

Ostatni już rodzaj kursu SEP to G3. W trakcie niego dowiesz się o sprzętach gazowych i uzyskasz uprawnienia do obsługi, konserwowania oraz doglądania sprzętów a także instalacji o ciśnieniu do 5 kilopaskali i powyżej, generatorów gazu, turbin gazowych oraz urządzeń, które są przeznaczone do produkowania paliw gazowych. Dodatkowo będziesz mógł się zajmować utrzymaniem urządzeń służących do oczyszczania, rozlewania a także przerabiania gazu i paliw gazowych. Istotna jest również możliwość użytkowania aparatury, która służy do kontrolowania, pomiarów oraz sterowania siecią, instalacjami a także pojedynczymi sprzętami. 

Okazuje się, że każdy poziom kursu SEP jest różny pod względem obowiązków. Możesz dobrać taki, którego potrzebujesz do pracy, ale też możesz zrobić wszystkie na raz. W Krakowie znajdziesz sporo firm, które zorganizują dla Ciebie kurs SEP i egzamin.

Jakich pytań możesz się spodziewać na egzaminie?

Egzamin przeważnie ma miejsce w ten sam dzień co był kurs i ma formę ustną. Podczas niego komisja może spytać o to jak działają urządzenia, instalacja oraz sieci. Możesz przygotować się na pytania o to jakie są zasady i warunki wykonywania prac kontrolno–pomiarowych oraz montażowych. Bardzo prawdopodobne że będą również pytania o zasady BHP, jak udzielić pierwszą pomoc i jak wygląda ochrona przeciwpożarowa. Ostatecznie może znaleźć się także zapytanie jak postąpić w przypadku awarii, pożaru lub innego zagrożenia dla sprzętów i ludzi. Wszystkie te zagadnienia zostaną Ci przedstawione na kursie SEP w Krakowie albo innym mieście, więc nic nie powinno Cię zaskoczyć.