Maszyny do obróbki drutu

Maszyny do obróbki drutu

23 stycznia 2022 Wyłączono przez Arek

Wiele gałęzi przemysłu wykorzystuje w swojej działalności drut. Jest to potrzebny materiał w większości fabryk, i wykorzystywany jest w wielu dziedzinach życia – od elementów dekoracyjnych, po wytwarzanie mebli, aż do tworzenia wszelkiego rodzaju konstrukcji. Wyróżnia się on dużą wytrzymałością i małą średnicą. Jednakże przed użyciem, trzeba poddać go odpowiedniej obróbce. Podczas tego procesu kształtowane są jego cechy takie jak: twardość, giętkość, rozciągliwość. Zazwyczaj produkowany jest drut o okrągłym przekroju, ale nowoczesne maszyny mogą wyprodukować również kwadratowe, czy skręcone. Zależnie od potrzeb może również dobierać jego pokrycie. Z pewnością inne będzie przy drucie wykorzystywanym do robienia biżuterii, a inne przy takim, który służy do produkcji mebli. Żeby poddać drut odpowiedniej obróbce, nie wystarczy jedna maszyna. Potrzebne będzie do tego o wiele więcej urządzeń. Jakie maszyny używane są przy obróbce drutu?

Zgrzewarka wielopunktowa do obróbki drutu

Oczywiście wszystkie urządzenia wykorzystywane do obróbki drutu muszą mieć odpowiednie certyfikaty. Na rynku można znaleźć dwa typy zgrzewarek – jednopunktowa oraz wielopunktowa. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest zastąpienie spawania. Dokładniej mówiąc przeznaczone jest do zgrzewania prętów zrobionych ze stali niskowęglowej. Układ zgrzewania zgrzewa ze sobą odpowiednie elementy przy użyciu prądu stałego albo zmiennego. Efektem tego procesu jest siatka z drutu o przeróżnych kształtach i wymiarach. Za pomocą zgrzewarki wielopunktowej można wyprodukować zarówno siatki zbrojeniowe, jak i panele ogrodzeniowe. Zgrzewarka wielopunktowa jest urządzeniem najczęściej wykorzystywanym w specjalistycznych produkcjach ponieważ jest to wyjątkowo spora maszyna. Operator obsługujący to urządzenie odpowiada za uzupełnianie podajnika o odpowiednia ilość prętów, a także pilnuje aby cały proces przebiegał bez problemów. 

Maszyna do obróbki drutu – nawijarka

Następnym urządzeniem służącym do obróbki drutu jest nawijarka, lub innymi słowy szpularka. Współczesne szpularki do drutu umożliwiają pełną automatyzację i dokładność. Każda czynność wykonywana przez maszynę jest dokładnie zaprogramowana. Jak można się domyślić nawijarka do drutu przeznaczona jest do nawijania drutu w zwoje. Można zaprogramować urządzenie tak, aby zwoje były o określonej wadze. Zwoje potrzebne są głównie do przewiązywania zbrojeń w budownictwie. Cały cykl nawijania złożony jest z następujących po sobie etapów:

  1. zaczepienie drutu na początku nawijania,
  2. zwinięcie drutu w szpulę, a następnie odcięcie go,
  3. luźna końcówka drutu zostaje dowinięta,
  4. zrzucenie ukończonego zwoju.

Urządzenie przeznaczone głównie do nawijania drutu niezbyt twardego. 

Prościarka drutu – potrzebne urządzenie przy obróbce drutu

Jednym z licznych urządzeń używanych przy obróbce drutu jest prościarka. Jej zadaniem jest rozprostowanie drutu z kłębu bez względu na jego średnicę – dobrej jakości prościarka poradzi sobie prawie z każdą. Kiedy potrzebne jest prostowanie drutu przy użyciu prościarki? Takim przypadkiem może być instalacja odgromowa. Często surowiec jakim jest drut kupowany jest w kłębach. Żeby instalacja odgromowa odpowiednio spełniała swoje zadanie trzeba ten drut rozprostować. Wcześniej wykonywano to ręcznie przy pomocy rozciągania, ale przyczyniało się to do materiału. Pomimo tego, że były one niewidoczne dla oka, ale przyczyniały się do powstawania korozji. W takiej sytuacji niezastąpiona okazała się prościarka, oraz rozwijak do drutu. Maszyny te mogą wyprostować go z dużą dokładnością bez jakichkolwiek uszkodzeń. Prościarka do drutu jest wykorzystywana zarówno w przypadku drutu gładkiego, oraz  żebrowanego. Cały proces zazwyczaj odbywa się automatycznie, obsługa maszyny opiera się jedynie do jej nadzoru, oraz wyregulowania mechanizmów. Na rynku dostępne są również prościarki wielotorowe, które wykonywane są na specjalne zamówienie. Przeznaczone są one do jednoczesnego prostowania drutu o rozmaitych średnicach. 

Jakie są inne maszyny wykorzystywane przy obróbce drutu?

Oczywiście jest wiele rozmaitych, które są używane przy obróbce drutu. Sposób ich działania zależny jest od tego, do czego później będzie używany drut. Takim przykładem niewątpliwie są giętarki. Są to maszyny robione na specjalne zamówienie kupującego. Służą one do gięcia siatek panelowych, czy górniczych. Jeśli chodzi o siatki panelowe takie urządzenia działają tak jak prasa, która zgina materiał na całej długości siatki. Następnym rodzajem takich specjalistycznych urządzeń są ciągownie. Jest to maszyna przeznaczona do redukcji średnicy drutu poprzez jego zgniatanie. Najczęściej taki drut wykorzystywany jest w górnictwie a także do produkcji krat pomostowych. Ze względu na jego specjalistyczne przeznaczenie, jest to maszyna robiona tylko i wyłącznie na specjalne zamówienie. Drut jest surowcem wszechstronnie wykorzystywanym w wielu dziedzinach życia, dlatego wymyślono tak dużo maszyn przeznaczonych do jego obróbki. Często są to urządzenia przeznaczone dla określonych branż, w których drut jest powszechnie używany. Należy pamiętać, że takie maszyny są sporych rozmiarów i tylko specjalistyczne linie produkcyjne mogą sobie pozwolić na ich zamówienie.