Metale kolorowe – jak przebiega ich skup?

Metale kolorowe – jak przebiega ich skup?

6 października 2021 Wyłączono przez Arek

Co należy wiedzieć o metalach kolorowych?

Na początku powiedzmy co to tak na prawdę są te metale kolorowe? Zdecydowanie nie myślimy o pomalowanych farbą rzeczach. Metale kolorowe nie zawierają domieszek żelaza i dzielą się na lekkie i ciężkie. Lekkie dla przykładu to aluminium i magnez, dlatego puszki po piwie są również odbierane w skupie złomu. Metale ciężkie to przykładowo cynk, kadm, nikiel, a także złoto i srebro.

Metale nieżelazne mają zastosowanie przykładowo w przemyśle grzewczym ze względu na to, że bardzo dobrze przewodzą ciepło. Natkniemy się na nie też na przykład w budownictwie i przemyśle telekomunikacyjnym. 

Domowe sposoby na odróżnienie miedzi od żelaza

Jak upewnić się, że rzecz, którą mamy jest kolorowa? Jeżeli nie macie pewności czy trzymacie w garażu rzecz miedzianą czy żelazną – możecie zrobić eksperyment z podgrzewaniem przedmiotu. Wystarczy tutaj wiedzieć to, że metale kolorowe są bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i błyskawicznie się nagrzewają.

Najprostszym domowym sposobem jest także wykorzystanie magnesu. Przyciąga on żelazo, ale nie zadziała to przy aluminium. Możliwa jest wprawdzie sytuacja kiedy to przedmiot zawiera w sobie dwa surowce. W przypadku kiedy nie wiemy czy rzecz ma w sobie tylko żelazo, czy jednak jest tam raptem jego kawałek, udajmy się do miejsca skupu metali kolorowych. Specjaliści pracujący tam sprawdzą to dla nas i potwierdzą czy metal ma jakąś wartość. Bezproblemowo znajdziecie taką firmę w Lubartowie (zobacz tutaj –> skupsurowcowlublin.pl).

Co zrobić z metalami kolorowymi, które znajdziemy w garażu?

Zazwyczaj słowo złom i jego skup kojarzy nam się ze stalą, ale czy wiedzieliście, że metale kolorowe również można oddawać w wielu takich miejscach? W Lubartowie bezproblemowo znajdziecie sprawdzoną firmę, która weźmie od Was te przedmioty. Co ważniejsze metale nieżelazne kosztują więcej niż stalowy złom. Warunkiem dobrego zysku jest jednak brak stopów żelaza w produkcie. Zdarza się, że aluminium jest łączone z żelazem, jednakże wtedy stawka za taki złom mniej korzystna, niż w przypadku czystego aluminium.

Na pewno gdzieś w garażu lub na strychu kurzą się stare miedziane rury i kable, aluminiowe przedmioty albo jakieś wiekowe sztućce czy popsute łańcuszki. Może warto to zanieść do skupu metali kolorowych, gdzie sprzedacie je z zyskiem.