Na co należy zwrócić uwagę podczas budowy hal przemysłowych?

Na co należy zwrócić uwagę podczas budowy hal przemysłowych?

28 września 2021 Wyłączone przez Arek

Od czego należy zacząć przed budową hali przemysłowej?

Na samym początku konieczne jest wybranie lokalizacji, w której chcemy wybudować halę przemysłową i ustalić bazowy jej koncept. Jeżeli mamy już lokalizację to zdecydowanie sprawdźmy wszystkie parametry techniczne. Wchodzi w to sprawdzenie wszelkich instalacji, otrzymanie informacji o nośności gruntów oraz jaki jest stan wód gruntowych. Na dodatek konieczne jest załatwienie pozwolenia na dojazd do miejsca, w którym hala przemysłowa będzie stawiana. Bezwarunkowo odbierz także mapę do wykonania projektu.

Kolejnym etapem jest zrobienie projektu budowlanego. W tym celu najczęściej wynajmuje się architekta albo firmę, która będzie realizatorem budowy. Na zestawieniu zadań koniecznie wpisz też pójście do Wydziału Urbanistyki, gdzie otrzymasz wpis i wyrys miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu architekt będzie mógł ustalić o jakich wymiarach można postawić halę na wyznaczonej przez nas działce.

Informacje z witryny przedsiębiorstwa Bewika – budowa hal przemysłowych

Pozwolenie na budowę hali przemysłowej – jak je dostać?

Jeśli stawiamy halę przemysłową i mamy plan aby używać jej nie dłużej niż 180 dni to wystarczy nam zgłoszenie budowy. Należy zanieść je do właściwego Urzędu Miasta albo Starostwa Powiatowego i można rozpocząć budowę hali. Gdy minie 180 dni hala przemysłowa musi zostać rozebrana albo może być też przeniesiona gdzieś indziej.

Jeśli natomiast planujemy postawić całoroczną halę przemysłową, czyli taką, która będzie stała w jednym miejscu dłużej niż 180 dni to niezbędne jest zaniesienie pisma o pozwolenie na budowę.

Wraz z wnioskiem trzeba zanieść projekt budowlany, a w zasadzie według nowych przepisów – trzy projekty budowlane. Potrzebny jest projekt zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany i projekt techniczny – ten ostatni do Urzędu lub Starostwa dostarczamy po skończeniu budowy.

W dodatku aby wniosek o pozwolenie był kompletny, niezbędne jest dodanie do niego dokumentację potwierdzającą warunki techniczne dotyczące gazu, prądu, dostawy wody oraz odbioru ścieków. Powinny się tam też znaleźć dokumenty potwierdzające wydajność wodociągu w roli przeciwpożarowej.

Następne pismo, które trzeba złożyć to druk, który potwierdza to, że wybrany przez nas teren może być przeznaczony na budowę oraz deklaracje projektantów i osób, które weryfikowały plany budowlane.

Co jeszcze mówi prawo budowlane?

Jeśli złożyliśmy w pełni uzupełniony wniosek razem ze wszelkimi załącznikami to Urząd Miasta lub Starostwo Powiatowe ma 65 dni na wydanie decyzji.

Według prawa budowlanego, jeżeli planujemy zmodernizować lub przebudować halę przemysłową to nie musimy mieć pozwolenia na to. Jednakowo będzie w kwestii chęci zrobienia modyfikacji na terenie budowlanym.

Jeśli natomiast mieliśmy w planach zbudować halę przemysłową tymczasowo maksymalnie na 180 dni i złożyliśmy zawiadomienie o budowie, a gdy już stała zachciało nam się przerobić ją w całoroczną to wystarczy zanieść wniosek o budowę zanim upłynie 180 dni. Jeśli natomiast nie uda nam się tego zrobić w terminie to halę należy rozebrać i dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę będziemy mogli budować ją ponownie. Niezwykle ważne jest też to, że jeżeli upłynie regulaminowe 180 dni i konieczne jest rozebranie hali to nie mamy prawa jej wybudować po raz kolejny w tej samej lokalizacji. Konieczne jest jej całkowite rozłożenie lub przestawienie w jakieś inne miejsce. Plan wybudowania jej kolejny raz w identycznym miejscu wiąże się z obowiązkiem otrzymania pozwolenia na budowę.