Najsuteczniejsze sposoby na hydroizolację piwnicy

Najsuteczniejsze sposoby na hydroizolację piwnicy

22 listopada 2021 Wyłączone przez Arek

Piwnica przez wzgląd na swoje położenie poniżej poziomu gruntu jest bardzo narażona na niszczycielskie działanie wody gruntowej. Ściany fundamentowe, które nie są odpowiednio uszczelnione przepuszczają wodę, co może skutkować grzybem na ścianach i wilgotną posadzką. Żeby temu zapobiec trzeba zastosować hydroizolacje w Warszawie. W przypadku budynków już istniejących ocieplenie ścian jest zagadnieniem stosunkowo łatwym w porównaniu do hydroizolacji fundamentów. Niestety, wiąże się to z przeprowadzeniem bardzo kosztownych prac ziemnych, co w niektórych przypadkach jest niełatwym, ale niezbędnym zadaniem. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku domów dopiero budowanych. Dlatego najlepiej taką hydroizolację wykonać w czasie, kiedy jeszcze ściany fundamentowe są odsłonięte. Zazwyczaj hydroizolację ścian piwnicy wykonuje się papą lub masą bitumiczną. Są to dobre metody zapobiegające wnikaniu wody gruntowej do środka piwnic. Jak dobrze wykonać taką hydroizolację?

Izolacja piwnicy – czy warto robić?  

Przepisy budowlane w Polsce nie są zbyt surowe jeśli chodzi o izolację ścian fundamentowych. Dlatego jest to etap często omijany przez właścicieli budynków. Tymczasem często okazuje się, że izolacja była jednak niezbędna i należy odkryć ściany fundamentowe, co jest bardzo kosztowne. Jeśli chodzi o domy, w których fundamenty pełnią równocześnie funkcję ścian piwnicy, taka hydroizolacja jest z pewnością potrzebna. Nie zapominajmy, że woda gruntowa z wyjątkowo łatwo znajduje niewielkie pęknięcia, aby dostać się do wnętrza piwnicy. W dłuższej perspektywie prowadzi to zawilgocenia ścian, posadzek i rozrostu grzyba, a także pleśni. Dlatego już na etapie budowy domu warto zatroszczyć się o skuteczną i dokładną hydroizolację fundamentów. Należy pamiętać, żeby materiały użyte do zabezpieczenia były idealnej jakości, gdyż ewentualne poprawki czy wymiany będą wyjątkowo kłopotliwe. Trzeba również wziąć pod uwagę typ gruntu na jakim znajduje się dom. W przypadku piasków sytuacja nie jest aż tak kłopotliwa, gdyż łatwo przepuszczają wodę. Większym problemem są grunty spoiste czyli gliny, które zatrzymują w sobie wilgoć nawet przez kilka miesięcy. Dlatego przed zaczęciem budowy niezbędne jest wykonanie badań geologicznych. Firmy oferujące takie usługi najczęściej znajdują się w dużych miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Poznań, ale zdarza się, że oferują one dojazd do mniejszych miejscowości.

Jakie materiały są niezbędne do wykonania hydroizolacji piwnicy

Istotna jest dobra jakość materiałów z jakich wykonuje się hydroizolację piwnicy. Jakich materiałów powszechnie się używa? Nierzadko są to papy i masy bitumiczne. Zwłaszcza papy bitumiczne muszą być specjalnie przeznaczone do kontaktu z gruntem na osnowie poliestrowej, gdyż charakteryzują się większą wytrzymałością. Należy pamiętać, że tego rodzaju maty nietrudno pękają podczas zginania, dlatego ostre krawędzie często wyobla się przy użyciu zapraw. W przypadku gruntów przepuszczalnych zazwyczaj stosuje się masy bitumiczne rozsmarowane po ławach pędzlem. Kiedy dom stoi na gruntach słabo przepuszczalnych potrzebne będzie wykonanie trzech warstw hydroizolacji. 

Jak zrobić izolację piwnicy 

W przypadku budynków z piwnicami, izolacja fundamentów pozwala na zwiększenie użyteczności tychże pomieszczeń. Z tego powodu należy przypilnować, żeby była ona dobrze zrobiona:

  • Warstwa izolująca pozioma na ławach fundamentowych – przed zbudowaniem ścian fundamentowych należy ochronić je przed podciąganiem wody gruntowej. W tym celu stosuje się warstwę izolująca na ławach fundamentowych. Można do tego użyć zarówno specjalnej folii, jak  i klasycznej papy. Po ukończeniu tego etapu należy zacząć następne prace.
  • Drenaż – zrobienie drenażu potrzebne jest w sytuacji niektórych rodzajów gruntów i konstrukcji budynków. Na fundamenty nierzadko napiera woda gruntowa pod ciśnieniem, dlatego niezbędne jest ich odpowiednie zabezpieczenie pod postacią drenażu.
  • Sezonowanie – po zbudowaniu ścian fundamentowych warto odczekać nawet kilka tygodni, aby materiał odpowiednio wysechł. Ważne, żeby w takim wypadku z układaniem następnych warstw izolacji nadmiernie się nie spieszyć.
  • Hydroizolacja i izolacja termiczna – kiedy już ściany fundamentowe dobrze wyschną, ich powierzchnię należy dobrze wyczyścić. Kolejnym etapem jest położenie tynku, a następnie warstwy zabezpieczjącej przed wilgocią. Jeśli budynek posiada piwnicę można położyć także izolację termiczną, aby zapobiec uciekaniu ciepła na zewnątrz. 

Hydroizolacja fundamentów szczególnie w sytuacji domów posiadających piwnicę jest bardzo istotnym kropkiem. Pozwoli w przyszłości zapobiec problemom związanym z wodą przedostającą się do wewnątrz i drogich poprawek w zabezpieczeniu ścian fundamentowych.