Odnawianie  starych samochodów – jak się za nią zabrać?

Odnawianie starych samochodów – jak się za nią zabrać?

3 marca 2022 Wyłączono przez Arek

Myślałeś kiedyś z jakiego powodu niektóre samochody poruszają się na żółtych tablicach rejestracyjnych? To tzw. oldtimery. Możliwość posiadania charakterystycznych, żółtych tablic jest zarezerwowana dla starszym samochodom(ów), których produkcję wstrzymano przed laty. Zabytkowy samochód to także lokata i sposób gromadzenia majątku przez ludzi. Rokrocznie przybywa osób kolekcjonujących wiekowe samochody i lokujących w nich swoje aktywa. Aby samochód przedstawiał odpowiednią wartość, kluczowe jest aby był w dobrej kondycji – działający, z oryginalnymi częściami. Przywrócenie pojazdu do dobrego stanu to kwestia dla mechaników specjalizujących się w renowacji klasyków. Właściwie odświeżony samochód można potem z dumą wystawiać na zdobywających popularność targach, zlotach czy pokazach dedykowanych zabytkom.

Które auta Można określić mianem klasyka?

Aby samochód mógł uzyskać wpis na listę zabytków, musi on spełniać określone wymagania. Przede wszystkim musiało zlecieć przynajmniej 25 lat od daty jego produkcji. Z kolei od chwili całkowitego zakończenia produkcji danego modelu musi wybić przynajmniej 15 lat. Oprócz tego co najmniej 75% elementów takiego auta musi być oryginalnych. Po spełnieniu odpowiednich warunków formalnych następuje weryfikacja(ę) wniosku przez właściwy(ą) organ: Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po uzyskaniu pozytywnej oceny rzeczoznawcy, pojazd zyskuje miano zabytku. Trzeba pamiętać, że zabytkowe auta potrzebują właściwego podejścia. Dzięki temu renowacja starych samochodów osiąga coraz  większy popyt ze strony konsumentów. Popyt na wyspecjalizowane w oldtimerach warsztaty stale się zwiększa. Jakimi konkretnie usługami zajmują się fachowcy od starych aut? 

Najczęściej stosowane usługi restauracyjne

Bycie właścicielem zabytkowego pojazdu to nie tylko prestiż, ale również obowiązki. Renowacja tego typu auta może się odbyć w porozumieniu z konserwatorem. Wszelkie działania mające miejsce przy samochodzie lub wymiana jego elementów wymagają zielonego światła od konserwatora zabytków. Przez wzgląd na wiek(u), często jest co naprawiać przy tego typu autach, dlatego konieczność czekania na zgodę konserwatora bywa niekiedy uciążliwa. Do najczęściej wykonywanych usług związanych z rewitalizacją i konserwacją samochodów należą:

  • Naprawy blacharskie – czas zostawia swój ślad na samochodach, karoseria wielu z nich przez lata pokryła rdza. Usuwanie korozji, czyszczenie i odnowa komponentów to podstawowe prace odświeżające klasyki. Niejednokrotnie, z powodu braku dojścia do oryginalnych części, jedynym wyjściem jest zrobienie ich własnymi siłami wedle określonych projektów.
  • Remonty silników – silnik to serce auta. To często dla jego dźwięku fani motoryzacji decydują się na klasyczne samochody. Potrzeba renowacji silnika może nieść z sobą różne konsekwencje – kosmetycznymi poprawkami ale również ze skomplikowanymi remontami kapitalnymi.
  • Naprawy tapicerskie – specjaliści zadbają aby samochód prezentował się elegancko także w środku. Remonty wnętrz, obicia foteli, prace tapicerskie – można powiedzieć, że jedynym ograniczeniem w tej kwestii może być fantazja klienta. Albo wskazania kuratorskie.
  • Naprawy wyposażenia samochodu – kolejną z podstawowych usług wykonywanych przez specjalistów jest opcja naprawy wyposażenia auta. Dotyczy to wszystkich elementów pojazdu – zawieszenia, radia, hamulców itp
  • Całościowe odnawianie – na rynku występują garaże, które trudnią się kompleksową renowacją starszych samochodów. Proces ten jest bardzo długi i pracochłonny, ale owoce pracy mechaników niejednokrotnie porażają. Samochód po kapitalnej renowacji niejednokrotnie prezentuje się lepiej niż w czasach produkcji.

Komu powinno się przeprowadzić renowację

Klasyczne auto – jeśli ma długo służyć, i co z tego wynika zyskiwać na wartości, powinno mieć zapewnioną opiekę na wysokim poziomie. Najlepiej zostawić samochód specjalistom. Ze wzrostem zainteresowania starszych(ymi) modeli(ami), rynek mechaników koncentrujących się na starszych autach rozwija się. W odniesieniu do tego warto zwrócić uwagę na ofertą(ę) i otrzyman(e)ymi opini(e)ami okolicznych ekspertów. Produkcji pewnych samochodów zaprzestano dekady temu, a zatem ceny i dostępność części wymiennych bywają różne. Doświadczeni mechanicy mają jednak na to sprawdzone odpowiedzi i odpowiednie znajomości.