Ostrzenie narzędzi – dlaczego jest istotne?

Ostrzenie narzędzi – dlaczego jest istotne?

31 grudnia 2021 Wyłączono przez Arek

Nic nie jest niezniszczalne. Nawet w przypadku tak trwałych przedmiotów jak narzędzia. Jeżli często się z nich korzysta z pewnością z czasem zaczną niszczeć. Żeby spowolnić ten proces warto o nie odpowiednio zadbać i czasami zregenerować. Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć jak to odpowiednio zrobić, aby nie zaszkodzić jeszcze bardziej. Z tego powodu tak ważne jest okresowe ostrzenie narzędzi. Jednakże, aby zrobić to dobrze niezbędne są pewne umiejętności i precyzja. Duże znaczenie ma również dobry sprzęt za pomocą którego odbywa się ostrzenie. Trzeba wiedzieć kiedy skorzystać ze szlifierki, a kiedy z ostrzałki. Praca odpowiednio naostrzonymi narzędziami jest nie tylko łatwiejsza, ale także o wiele przyjemniejsza. Bez wątpienia nie wszystkie da się ostrzyć samodzielnie w domu. Czasami trzeba pójść do fachowca, który zrobi to profesjonalnie. Które narzędzia wymagają ostrzenia u specjalisty? Kiedy można ostrzyć samodzielnie w domu?

Jakie narzędzia można ostrzyć osełką? 

Niemal w każdym domu znajdują się jakieś narzędzia, które prędzej czy później będą potrzebowały ostrzenia. Takim najprostszym przydatnym przyrządem jest niewątpliwie osełka. Kiedyś służyła ona do ostrzenia sierpów czy kos oraz produkowano ją ze zwykłego piaskowca. Obecnie służy ona do ostrzenia noży kuchennych, nożyczek, sekatorów i wielu innych narzędzi niezbędnych w codziennym życiu. Na rynku dostępnych jest wiele osełek, nie tylko tych z piaskowca. Oczywiście każda służy do innego narzędzia oraz innego stopnia stępienia. Osełka jest wytwarzana także w różnych kształtach jak np.:

  • okrągła – służy głównie do ostrzenia nożyc,
  • trójkatna – najlepsza do ostrzenia dłut,
  • owalna – jej kształt umożliwia ostrzenie sekatorów,
  • płaskie i prostokątne – instalowane są na blacie roboczym, nie są przeznaczone do trzymania w dłoni.

Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są także ostrzałki, które są zrobione w taki sposób, aby w czasie ostrzenia narzędzia nie zranić się dłoni. One także występują w wielu kształtach, tak aby ostrzenie narzędzi o nietypowych formach było komfortowe. 

Co można ostrzyć przy użyciu pilników?

Następnym przyrządem stworzonym do ostrzenia narzędzi są pilniki. Tak samo jak osełka, pilniki produkuje się w różnych kształtach jak np.: płaskie, okrągłe, trójkątne, mieczowe, półokrągłe. Każdy służy do ostrzenia innego typu narzędzia. Pilniki robione są z bardzo odpornego materiału i najczęściej służą do ostrzenia narzędzi ręcznych a także urządzeń mechanicznych. Z racji różnorodnych kształtów są bardzo pomocne przy ostrzeniu pił, hebli, siekier, różnego rodzaju świdrów. Takim przykładem może być ostrzenie pił ręcznych, które robi się przy użyciu pilników płaskich i okrągłych. 

Szlifierka – co nią naostrzymy?

Zajmując się ostrzeniem narzędzi nie można także zapominać o szlifierce. Jest to bardzo szybki i nie wymagający wiele wysiłku sposób na naostrzenie tępych narzędzi. Należy pamiętać, że użycie szlifierki wymaga wyjątkowej precyzji oraz dokładności. Szczególnie należy uważać w czasie ostrzenia noży. Istnieje ryzyko, że ostrzone narzędzie się rozgrzeje do zbyt wysokiej temperatury. Większa część stali użytych do wyrobu narzędzi jest wrażliwa na przegrzanie, co być przyczyną utraty właściwości. Trzeba o tym pamiętać przed rozpoczęciem ostrzenia i wcześniej przygotować wodę, aby móc ochłodzić narzędzie. Trzeba również uważać, aby nie przyciskać zbyt mocno noża do tarczy.

Podczas korzystania z tej metody ostrzenia można użyć pdpowiednich podpórek, które przeciwdziałają kontaktowi metalu z powierzchnią ścierającą pod różnymi kątami. Bez wątpienia szlifierka jest sprawnym i komfortowym sposobem na zaostrzenie szczególnie płaskich narzędzi. Jednakże aby móc z niej korzystać trzeba posiadać odpowiednie wyczucie i doświadczenie, niepoprawnie wykorzystana zamiast poprawić stan narzędzia może być przyczyną jego nieodwracalnego zniszczenia.  W wielu miejscowościach takich jak Łódź, Poznań Kraków i wiele innych znajdują się punkty usługowe, gdzie można oddać narzędzia do naostrzenia i zajmie się tym profesjonalista. Wtedy możemy mieć pewność, że nie tylko nie zostaną uszkodzone, ale także dobrze naostrzone.

Narzędzia wykorzystywane w gospodarstwie domowym – kiedy ostrzyć?

Nie zawsze na czas można się zorientować, że dane narzędzie wymaga ostrzenia. Tylko wprawne oko fachowca może ujrzeć pierwsze oznaki. Najczęściej się za to zabieramy, kiedy narzędzie jest już stępione i nie nadaje się do pracy. Większość narzędzi ogrodowych warto pod koniec sezonu odpowiednio je naostrzyć. Duża ilość narzędzi ogrodowych może być kłopotliwa do samodzielnego ostrzenia, dlatego warto oddać je do specjalisty. Warto zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach używanie stępionych narzędzi może być niebezpieczne.