Planujesz rozbiórkę? Sprawdź kiedy potrzebne jest pozwolenie

Planujesz rozbiórkę? Sprawdź kiedy potrzebne jest pozwolenie

22 listopada 2021 Wyłączone przez Arek

Jeśli planujesz zlikwidować obiekt ze swojej działki to zawsze musisz zawiadomić o tym właściwy Urząd lub Starostwo Powiatowe. Nie zawsze jednak mamy obowiązek prosić o pozwolenie, czasem wystarczy zaniesienie zawiadomienia. W jakich sytuacjach musimy poczekać na pozwolenie, a kiedy możemy złożyć zawiadomienie w województwie Lubelskim i zacząć działać? Jakie dokumenty są nam potrzebne i gdzie je zanieść?

Źródło: Recyling-Zamość – wyburzenia i rozbiórki

Kiedy wystarczy zgłoszenie, że chcemy rozebrać budynek?

Jeśli obiekt budowlany, który planujemy wyburzyć nie jest zamieszczony na liście zabytków i nie został uwzględniony w ochronie konserwatora, ma mniej niż 8 m wysokości oraz umiejscowiony jest od granicy działki w odległości nie mniejszej niż 50 % jego wysokości, to nie musimy posiadać pozwolenia na rozbiórkę. Wystarczy wtedy do odpowiedniego Urzędu Miasta albo Starostwa Powiatowego zanieść zawiadomienie o rozbiórce. 

Pozwolenia na rozbiórkę nie wymagają także budynki, które nie potrzebowały pozwolenia na budowę. Są to na przykład hale stalowe rozstawiane na maksymalnie 180. Wtedy wystarczy dostarczyć odpowiednie pismo i po 30 dniach można zacząć roboty rozbiórkowe.

Pozwolenie na rozbiórkę – kiedy je potrzebujesz?

Pozwolenie na rozbiórkę jest konieczne kiedy chcesz wyburzyć większe budynki, albo takie, które chroni prawo albo konserwator. Dokładnie mowa o wyburzeniu budynków, które wpisane są na listę zabytków, mają więcej niż 8 m wysokości a także tych, które umieszczone są w odległości mniejszej niż połowa wysokości budynku. Dodatkowo obowiązek ten mają gospodarze obiektów budowlanych, których wyburzenie mogłoby źle wpłynąć na stan wody czy ogólnego stanu środowiska. Może też być tak, że są wpisane na Listę Skarbów Dziedzictwa, są zbudowane w parku kulturowym a także uznane są za pomnik historii – wtedy pozwolenie także jest potrzebne.

Warto również wiedzieć, że jeśli chcemy wyburzyć budynek, a kolejno w tym samym miejscu wybudować kolejny to można w tym samym czasie złożyć druk o pozwolenie na wyburzenie a także o budowę obiektu budowlanego.

Co należy zanieść wraz z wnioskiem o rozbiórkę

Niezmiernie istotną rzeczą jest to, że pozwolenie na rozbiórkę musisz dostać zanim rozpoczniesz wyburzanie budynku. Urząd nie przeanalizuje wniosku o udzielenie pozwolenia na rozbiórkę, jeśli już ją rozpocząłeś. Dokumenty można dostarczyć do Starostwa Powiatowego, Urzędu Wojewódzkiego albo Urzędu Miasta. Dodatkowo od 1 lipca 2021 roku istnieje możliwość złożenia wniosku w formie elektronicznej.

Do pisma o pozwolenie na rozbiórkę należy dołączyć zgodę właściciela budynku, szkic umieszczenia obiektu budowlanego, omówienie zakresu oraz sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych oraz opis jak ma zostać zapewnione bezpieczeństwo ludzi i mienia. Zdarza się, że potrzebny jest też plan rozbiórki budynku, a przy rozbiórce zabytków, obowiązkowo trzeba dostarczyć decyzję Generalnego Konserwatora Zabytków o wykreśleniu tego budynku z rejestru zabytków.

Jeżeli nie umiemy zabrać się za rozbiórkę to warto wynająć do tego ekipę specjalistów. W Lublinie i Rzeszowie z pewnością znajdziesz sprawdzoną firmę, która będzie miała wszystkie niezbędne maszyny do rozbiórki obiektu budowlanego.