Problemy z wtryskiwaczem – w jaki sposób je zaobserwować? Czy można jechać?

Problemy z wtryskiwaczem – w jaki sposób je zaobserwować? Czy można jechać?

2 marca 2022 Wyłączono przez Arek

Kierowcy, którzy posiadają samochody z silnikiem Diesla oraz z układem Common Rail bardzo chętnie wczytują się w ciekawostki dotyczące właśnie takie takich mechanizmów, ponieważ są świadomi dobra eksploatacja oraz higiena użytkowania diesla może sprawić, iż usterki mogą wystąpić później, niż w przypadku złego stylu jazdy. Sprawdź nasz artykuł aby zobaczyć jak obserwować problemy z wtryskiwaczem, a także jak powinna wyglądać prawidłowa regeneracja wtryskiwaczy

Symptomy problemów z wtryskiwaczami – jakie są?

Wtryskiwacze podają paliwo, które zapala się za pomocą powietrza sprężonego poprzez tłok. Należy pamiętać, że na zimnym silniku niezbędne jest pośrednictwo za pomocą świecy żarowej. Sterowaniem wtryskiwaczami wykonuje się poprzez komputer, który dokładnie wie, jaką dawkę paliwa powinien on dawać. Zależy to od stylu jazdy oraz momentowego zapotrzebowania na moc.

Układ pracuje wspaniale a także zapewnia nam znakomite osiągi czy też bardzo wysoką kulturę pracy. Problem w tym, że nie zawsze pracuje on w idealnych warunkach. Najczęstszym powodem problemów z wtryskiwaczem jest złej jakości paliwo. 

W przypadku gdy właściciel samochodu nie pamięta o terminowej wymianie filtra, tankuje olej napędowy niepewnego pochodzenia, może spodziewać się kłopotów z wtryskiwaczem. 

Z tego powodu wtryskiwacz z czasem zaczyna się uszkadzać, aż całkowicie się zapychają. Usunięcie tych osadów jest nieprawdopodobne bez zasięgnięcia po czyszczenie mechaniczne. Dodatkowo  wszystkie problemy z wtryskiwaczami występują generalnie przy wysokim przebiegu, najczęściej o wartości powyżej 150 000 kilometrów. Niemniej jednak to nie jest regułą. 

W jaki sposób możemy pielęgnować wtryskiwacze?

Posiadaczy samochodów bezsprzecznie uraduje fakt, że wtryskiwacze posiadają odporność na niewłaściwą eksploatację auta, czyli dynamiczną jazdę. Jednakże to nie znaczy, że kierowca nie musi pracować nad swoimi złymi nawykami przecież pozostałe podzespoły w samochodzie nie są aż tak odporne. Celem wydłużenia żywotności tych podzespołów, pomocne jest czyszczenie wtryskiwaczy, zapobiegawcze oraz doraźne. Kierowca jest zobowiązany do kontroli stanu spryskiwaczy a także wykonywać taki zabieg w momencie gdy pojawią się pierwsze zabrudzenia. Uważaj jednak w przypadku, gdy nie masz odpowiednich umiejętności, bo łatwo możesz zapowietrzyć układ paliwowy.

Czy można prowadzić samochód jeśli wtrysk jest zepsuty

Mechanicy często słyszą zapytanie o to, czy jest możliwość jazdy samochodem którego wtrysk jest uszkodzony. Bez wątpienia jazda takim samochodem będzie bardzo problematyczna. 

Warto również wspomnieć iż zastanawiające dźwięki wtryskiwaczy mogą być spowodowane zawieszającym się wtryskiem diesla. Z jakiego powodu taki stan rzeczy określane przez mechaników jako niebezpieczne? Na problemy ze wtryskiem wpływają zgromadzone w tym urządzeniu brudy. Jeśli na iglicy i dyszy rozpylającej znajdują się osady czy tez nagary. Bezsprzecznie iglica nie umie działać w zgodzie swoim przeznaczeniem, a wówczas wtryskiwacz ulega zacięciu niezależnie od pozycji, w której aktualnie jest. Stąd już krótka droga do problemów z wtryskami, gdyż zawieszenie wtrysków w takiej pozycji sprawia, że przepływ oleju napędowego nie ogranicza się barierą wtryskiwacza.

Są to  najczęstsze problemy z wtryskiwaczami – zobacz je!

Nie da się ukryć, że uszkodzony wtryskiwacz i objawy, jakie silnik znosi wskutek stukających wtrysków, znacznie nadwyręża działanie napędu. Kolejny problem, z jakim często mierzą się użytkownicy to lejące wtryski. Jakie szkody mogą wyrządzić w naszym samochodzie? Najczęściej w wyniku nieszczelnych wtryskiwaczy dochodzi do pęknięcia głowicy, bo jej temperatura jest za bardzo wysoka.