Przeczytaj nasz tekst, po to, aby dowiedzieć się jak wygląda odpowiednia segregacja śmieci!

Przeczytaj nasz tekst, po to, aby dowiedzieć się jak wygląda odpowiednia segregacja śmieci!

24 kwietnia 2022 Wyłączono przez Arek

Przeczytaj artykuł który napisaliśmy, aby doinformować się jak poprawnie segregować odpady. Nie da się ukryć, że wiele osób ma problem z prawidłową segregowaniem odpadów

W jaki sposób zacząć segregować odpady?

Najważniejsze jest ,aby umieć wygospodarować w domu miejsce na dwa śmietniki. pierwszy z nim powinien służyć do resztek.Powinny się tam znaleźć wszystkie rzeczy których nie jesteśmy w stanie umieścić do drugiego koszta o którym zaraz dowiesz się więcej. Niemniej jednak ten śmietnik jest idealnym wyjściem jeśli naszedł nas jakiś dylemat,gdzie rzucić dany śmieć. W momencie gdy wywóz śmieci w Gdańsku zabierze odpady z Twojego domu osoby sortujące pracujący w zakładzie utylizacyjnym będą posiadać wiedzę jak je rozdzielić.

Kolejny kosz to miejsce na odpady bio, które do niedawna nazywano mokrymi. Trafia do nich wszystkie biodegradowalne rzeczy, czyli śmieci które mogą zgnić bądź szybko się rozłoży. Przykładowo możemy tam wrzucić jest jedzenie a właściwie jego resztki. 

Co powinno się zrobić z plastikiem lub metalem?

Jeśli nie masz miejsca na kolejny śmietnik, możesz przygotować dodatkowy worek. Zarówno metale, plastik i tworzywa sztuczne możesz trzymać razem ze sobą. Przecież nie produkuje się tych odpadów tyle, co odpadów resztkowych albo biodegradowalnych. Mając wszystkie te odpady w jednym worku, bez problemu dokonasz ich segregacji w dużym śmietniku. Jeżeli Gdańsk jest Twoim miastem to wiesz, jak ważna jest tam odpowiednia segregacja odpadów. Dołącz się do tego eko procedera. 

Co natomiast należy zrobić ze szkłem?

W Twoim domu niepotrzebne szkło należy trzymać w oddzielnym worku. Następnie należy je wrzucić w zielonym pojemniku. Pisząc szkło mamy na myśl między innymi butelki, słoiki a także pojemniki po kosmetykach – jednakże nie te plastikowe. Pamiętaj że im czystsze szkło tym korzystniej. Nie znaczy to jednak ,że jesteś zobowiązany do mycia ich, wystarczy usunąć wszelkie zakrętki, które wyrzucamy do kontenera żółtego. Ważne jest to,aby nie wrzucać do zielonego kontenera tak zwanego szkła płaskiego. Jest to przykładowo szyba, zbite lusterko bądź szkło kuchenne. Takie odpady z kolei muszą trafić do kosza z resztkami.  

Gdzie powinno się wyrzucać papier?

Po pierwsze papier, który trafia do recyklingu nie ma prawa być brudny aniżeli lakierowany. W niebieskim pojemniku powinny znaleźć się gazety, zeszyty, książki albo  kartony. 

Co natomiast powinno się zrobić ze artykułami higienicznymi?

Produkty takie jak podpaski, pieluchy, waciki do twarzy, mokre chusteczki bądź zabrudzone ręczniki papierowe – powinniśmy wrzucić do resztkowych. Z kolei styropian nie jest odpowiedni do recyklingu. W związku z tym wszelkie elementy wykonane ze styropianu muszą trafić do odpadów resztkowych.

W jakie miejsce powinno się wyrzucać odpady odzwierzęce?

Odpady odzwierzęce takie jak na przykład psie odchody, koci żwirek czy też ściółka gryzoni należy wrzucać koszta na resztki

Pamiętaj, że segregacja śmieci to wspólny obowiązek mieszkańców zarówno Gdańska, a także całego kraju. Miej również w pamięci, że w miejscu gdzie śmieci nie zostaną posegregowane, koszty odbioru śmieci będą wyższe. W praktyce znaczy to, iż nawet jeżeli jedna osoba nie segreguje odpadów to pozostali społeczeństwa za nie zapłaci.