Rodzaje filtrów w systemach nawadniania

Rodzaje filtrów w systemach nawadniania

16 lutego 2021 Wyłączone przez Arek

Jeżeli zależy Ci na wieloletnim działaniu systemu nawadniania, to musisz zwrócić uwagę na filtry, ponieważ są one bardzo ważnymi elementami. Jest wiele rodzajów w zależności od potrzeb, jednak niezależnie od wybranego modelu będziesz mieć gwarancję, że będą zapewniać jakość wody dostarczanej roślinności. Wysoka jakość wody nie tylko przedłuży żywotność roślin, ale również całego systemu nawadniania. Konieczna jest kontrola jej zdatności, gdyż istnieje obawa wystąpienia różnego rodzaju nieczystości. Lekceważenie tego zagrożenia może przyczynić się do konieczności wymiany kluczowych części w systemie nawadniającym. Filtry służą do ochrony naszej instalacji oraz blokują możliwość przedostawania się niepożądanych cząsteczek. Jeżeli będziesz przestrzegać tych reguł to możesz być pewny, że minimalizuje się ryzyko problemów.

Jaka jest różnica między dostępnymi filtrami?

Konieczne jest zorientowanie się z jakim rodzajem zanieczyszczeń mamy do czynienia na obszarze przeznaczonym do zastosowania systemu nawadniającemu. Firma Watermil posiada ogromną wiedzę z zakresu systemów nawadniających i na pewno pomoże wybrać filtr, który bez problemów będzie wykonywał powierzone mu obowiązki przy zachowywaniu jakości wody na najwyższym poziomie. standardowe zanieczyszczenia będące zmorą dla instalacji to: mechaniczne, biologiczne, a także różnego rodzaju osady mineralne.

Filtry siatkowe – kiedy są najlepszą opcją

Najczęstszym wyborem stosowanym w systemach nawodnieniowych są filtry siatkowe. Zbudowany jest z korpusu wyprodukowanego z tworzywa sztucznego lub stali z umiejscowionym w środku elementem, który służy do filtrowania. Stosuje się je do filtrowania wody zawierającej niedużą ilość zanieczyszczeń. Stosuje się je z reguły w zraszaczach I mikrozraszaczach. Głównie są przeznaczane do nawadniania pól uprawnych oraz terenów zielonych. Istnieje możliwość wyczyszczenia takiego filtra, wystarczy wyjąć i umyć wkład siatkowy. Tego typu filtr jest również bardzo wydajny. Warto też wziąć pod uwagę niskie koszty.

Filtry dyskowe – najważniejsze cechy

Często kupowane są filtry dyskowe ze względu na wysoką jakość materiałów. Charakteryzują się bardzo dużą odpornością mechaniczną. Tego typu filtra używa się w systemach do usuwania poważniejszych. Bez zarzutu spełniają swoją rolę, chroniąc system nawadniania przed nawracającymi osadami powstającymi w rurach.

Filtr żwirowy – kolejne rozwiązanie

Popularnym rozwiązaniem jest filtr żwirowy. Są montowane w przypadku, gdy woda jest czerpana ze zbiorników otwartych oraz wód podziemnych, pod warunkiem, że doprowadzono tam powietrze . Do tych filtrów są dostosowywane wypełnienia mineralne w zależności od istniejących zanieczyszczeń. Filtry piaskowo-żwirowe są złożone ze stali, filtracja na minerałach gwarantuje ochronę systemu, oraz chroni rośliny przed ingerencją patogentów.

Źródło: https://watermil.pl/filtry/