Ścieżki kariery w architekturze i urządzaniu wnętrz

Ścieżki kariery w architekturze i urządzaniu wnętrz

25 marca 2022 Wyłączono przez Arek

Po zbudowaniu domu, czy zakupie mieszkania przychodzi czas na wykańczanie wnętrz. Jeśli nie posiadamy zdolności plastycznych można udać się do fachowca w tym zakresie. Każdy z tych zawodów zajmuje się wykańczaniem wnętrz. Przed zaczęciem poszukiwania właściwej osoby, która zwizualizuje nam nasze wyśnione wnętrze, można zorientować się, którego profesjonalistę właściwie będziemy potrzebowali. Architekt wnętrz Poznań, dekorator, projektant – każdy z tych zawodów trudni się wykańczaniem pomieszczeń. Jakie są między nimi różnice? Na pewno mają trochę inny zakres prac. Na różnym etapie urządzania wnętrz niezbędny jest inny specjalista. Kiedy warto zwrócić się do architekta wnętrz, dekoratora, a kiedy projektanta? Na co patrzeć szukając odpowiedniego specjalistę?

Architekt wnętrz – czym się trudni?

To, czym zajmuje się architekt budowlany niemal każdy wie – jego zadaniem jest projektowanie budynków. Nie każdy jednak słyszał o architekcie wnętrz. Czym on się dokładnie trudni? Ich najistotniejszym zadaniem jest takie zaprojektowanie przestrzeni do funkcjonowania właścicieli, aby było komfortowe i funkcjonalne. Oczywiście uwzględniając wszystkie obowiązujące przepisy budowlane. Planując wnętrze, powinien on wziąć pod uwagę takie rzeczy jak wygoda, bezpieczeństwo, komunikacja, a także prywatnych potrzeb i wymagań domowników. Profesja architekta wnętrz nie jest tylko zawodem artystycznym, ale techniczno – artystycznym. W czasie swojej pracy musi wykazać się wiedzą z zakresu elektryki, hydrauliki, materiałoznawstwa, a także konstrukcji budynków. Osoba wykonująca ten zawód musi skończyć studia wyższe na uczelni takiej jak Akademia Sztuk Pięknych, czy Politechnika. Poznań jest miejscem, gdzie znajdziemy dużo pracowni architektonicznych, tak więc wybór jest urozmaicony. Inaczej niż w przypadku architektów budowlanych nie musi posiadać specjalnych certyfikatów. Z pewnością oprócz skończonych studiów wyższych, warto aby taki specjalista wykonywał swoje obowiązki z pasją i miał talent artystyczny.

Projektant – zakres obowiązków

Zawód projektanta wnętrz różni się nieco od architekta wnętrz. Osoba wykonująca ten zawód powinna charakteryzować się przede wszystkim dobrym zmysłem plastycznym. Jej celem jest zaprojektowanie wnętrza, czyli pokazanie jak powinno ono wyglądać, jakie umieścić w nim meble, oraz jakie barwy będą przeważać. W sytuacji projektanta wnętrz, nie musi skończyć studiów wyższych, może ukończyć jedynie kursy, ale i to nie jest niezbędne. Projektant wnętrz często specjalizuje się w projektowaniu pojedynczego pomieszczenia jak np. kuchnia czy łazienka, bez uwzględnienia pozostałych pomieszczeń. Z pewnością powinien mieć minimalną znajomośc wszelkich instalacji, nie można zaprojektować kuchni, nie biorąc pod uwagę sposobu, w jaki podłączona będzie woda czy prąd. Projektant przed przystąpieniem do zlecenia musi przede wszystkim zorientować się w wymaganiach, a później sporządzić projekt wstępny.

Dekorator wnętrz – najistotniejsze informacje

Kolejnym zawodem związanym z wykańczaniem wnętrz jest dekorator. Zgodnie z nazwą zawodu, dekorator zajmuje się dekorowaniem, czyli zaplanowaniem końcowego wystroju wnętrza. Na pewno jest to typowo artystyczny zawód, potrzebujący dobrze rozwiniętego zmysłu plastycznego. Dekoratorzy nie są zobligowani do posiadania studiów kierunkowych, mimo to często są oni po studiach plastycznych. Odpowiedni fachowiec będzie potrafił dopasować właściwe wykończenie wnętrza do preferencji inwestora. Musi on także mieć szeroką wiedzę z zakresu kolorystyki, tekstur, a także faktur. Jego finalny projekt musi być składny, a całość dobrze wyglądać. Można powiedzieć, że dekorator odpowiedzialny jest za przysłowiową „wisienkę na torcie”. Dekorator nie skupia się na konstrukcji budynku, czy instalacjach, jego celem jest dobór kolorystyki, mebli, zasłon, obrazów itp. Często dekorator udaje się z inwestorem do sklepów z akcesoriami do dekoracji wnętrz i wybiera mu właściwe, pasujące do siebie dodatki. Dekorator nie powinien zajmować się projektowaniem całości, czyli być architektem, ale projektant może być również dekoratorem wnętrz. Często zatrudniając architekta wnętrz, współpracuje on z dekoratorem, co umożliwia przeprowadzić cały projekt wnętrza od początku do końca.