Sprawdź jakie pompy mają zastosowania

Sprawdź jakie pompy mają zastosowania

15 kwietnia 2022 Wyłączono przez Arek

Tłokowe pompy – co warto o tym wiedzieć?

Pompy tłokowe to są pompy wyporowe której elementem roboczym jest tłok który porusza się w cylindrze ruchem posuwisto-zwrotnym. W sklepach będziemy w stanie znaleźć wiele rodzajów pomp tłokowych. Warto również napomknąć o zaletach tych pomp, do których należy możliwość pompowania gęstych cieczy. Z kolei ich zastosowaniami są transfery:

  • Ściernych i palących płynów, którymi mogą być kwasy winowe a takżę osady,
  • Bardzo gorącej cieczy o temperaturze 100°C
  • Lepkich płynów,
  • Gęstych i zamulonych cieczy.

Niemniej powinno się pamiętać iż pompy takie wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a czasem naprawa pomp będzie konieczna.

Pompy wodne – co należy o tym wiedzieć?

Nie da się ukryć, że poprzez ciągły dostęp do wody możemy w normalny sposób funkcjonować każdego dnia. Często aby mieć dostęp do wody niezbędne jest użycie pompy wodnej, która doprowadza wodę do domu czy też ogródka. Na rynku odszukamy bardzo dużo rodzajów takich urządzeń. Pompy wodne znajdują zastosowanie w wielu typach instalacji, używa się ich między innymi do: zaopatrzenia w wodę poprzez przepompowywania wody czystej a także brudnej ze studni, basenów i innych zbiorników naturalnych oraz sztucznych. Pamiętaj jednak, że o pompy powinno się dbać, a także trzeba liczyć się z faktem że regeneracja pomp może być potrzebna.

Pompy hydroforowe- co należy o nich wiedzieć?

Pompy samozasysające, które nazywane są także pompami hydroforowymi, stanowią interesującą alternatywę dla pomp głębinowych. Znajdują swoje zastosowanie gdy woda znajduje się wysoko natomiast instalacja wodociągowa ma być zamontowana możliwie jak najniższym kosztem. Takie pompy samozasysające są bardzo chętnie są wybierane aby zasilić domki letniskowe, systemów podlewania ogrodu oraz wypompowywania deszczówki. A także wydajniejsze modele śmiało mogą być wykorzystywane również w celach przemysłowych czy także do tłoczenia wody którą wykorzystamy na potrzeby  spożywcze w domu. Pamiętaj, żeby dobrze o nią dbać a także ją pielęgnować w innym wypadku remont pomp może być wymagany.

Pompy wtryskowe- co należy o tym wiedzieć?

pompa wtryskowa to głównie używana do hydraulicznego wtrysku paliwa. Niemniej jednak w związku z dużymi minusami tych pomp nie są one zbyt często wykorzystywane.

Pompy zębate – co warto o tym wiedzieć?

Ten rodzaj pomp charakteryzują się bardzo trwałą konstrukcją a jego eksploatacja jest przedłużona. Czy wiesz że większość pomp zębatych dostępna jest z przyłączami które są w linii prostej czy też pod kątem 90 stopni. Pompy są tak zaprojektowane żeby nie były w posiadaniu części gumowych, mające styczność z tłoczonym medium. Jeżeli chodzi o to jakie pompy mają zastosowania to znajdują one je przykładowo w przemyśle cukierniczym, naftowym, lakierniczym, farmaceutycznym a także chemicznym. Generalizując pompy zębate znajdziemy również w wielu wielu innych gałęziach przemysłu. Pompy potrafią działać z cieczą która ma wysokie temperatury a także perfekcyjnie działają przy tłoczeniu smoły.

Pompy wirowe- co warto o tym wiedzieć?

Dzięki temu, że pompy wirowe mają zwartą konstrukcję, łatwemu użytkowaniu a również wysokiej wydajności, pompy mają wiele zastosowań w szeroko pojętym przemyśle oraz budownictwie. Mogą one z powodzeniem pompować wodę ale także i ścieki. Przez to pompy wirowe są chętnie instalowane w przemysłowych systemach kanalizacji ściekowej a również w instytucjach i budynkach użytku publicznego. Dodatkowo należy dodać że pompy wirowe są bardzo odporne na wysoce intensywną eksploatację. Pompy wirowe takżę mogą znaleźć zastosowanie do pompowania ścieków komunalnych ale także w przypadku osuszania zalanych pomieszczeń. Poza tym pompy wirowe znajdują zastosowanie także w odmiennych branżach, czyli energetyce, rolnictwie oraz górnictwie.

Pompy nurnikowe – co należy o nich wiedzieć?

Pompy nurnikowe możemy wykorzystać w większości w ciężkich warunkach, ponieważ zapewniają one ciągłość pracy. Głównie swoje zastosowanie znajdują w  przepompowywaniu wyjątkowo zabrudzonej cieczy. Jednakże ten typ pompy bardzo dobrze poradzi sobie też z oczyszczoną cieczą. W dzisiejszych czasach profesjonalne pompy nurnikowe bardzo często znajdują zastosowanie w zasilaniu aparatów procesowych, bądź do zatłaczania wody złożowej tak zwanej solanki.