Systemy elektryczne w samochodzie – nie lekceważ ich

Systemy elektryczne w samochodzie – nie lekceważ ich

11 lipca 2022 Wyłączono przez Arek

Systemy elektryczne w samochodzie – nie lekceważ ich

Współcześnie dużą(ym) popularnością cieszą się samochody elektryczne. Są ciche i przyjazne środowisku. Nie generują żadnych spalin, a prąd, któym są napędzane jest dość tani w ich przypadku.

Dlatego w obliczu trwającej transformacji energetycznej i licznych apeli wysuwanych przez polityków i aktywistów ich rola rośnie. Ciągle rośnie ich produkcja oraz procentowy udział w rynku samochodywm.

Niestety jest to wciąż rozwiązanie dla raczej majętnych klientów. Auta elektryczne nadal są dość drogie. Co więcej nie we wszystkich miejscach infrastruktura drogowa jest przystosowana do tego typu pojazdy(ów).

Nie zapominajmy jednak o tradycyjnych autach. W ich przypadku również bardzo istotnym elementem jest elektryka samochodowa.

Zadbaj o systemy elektryczne w swoim aucie

Elektryka pozwala na działanie wszystkich pojazdów. Auta spalinowe także są naszpikowane instalacjami elektrycznymi. Ich praca opiera się na zasilaniu elektrycznym.

Dla wygody jazdy wymagana jest sprawna elektryka samochodowa. Na szczęście nie trudno znaleźć warsztaty, których specjalizacja jest elektryka samochodowa. W samym mieście Warszawa jest ich dziesiątki. Ursynów, Mokotów czy Targówek to olbrzymie dzielnice, żyjące własnym życiem. To między innymi tutaj porozsiewani są eksperci od konserwacji przewodów elektrycznych w naszych pojazdach.

Silnik samochodu odpala się pod wpływem iskry elektrycznej wywołanej przez przekręcenie klucza w stacyjce. Elektryka to również wiele dodatków, które czynią jazdę autem bardziej komfortową. Mowa tu m.in. o klimatyzacji, otwieraniu szyb czy ogrzewanych fotelach.

Ile elektryki ląduje w najnowszych modelach samochodów?

Nowo produkowane auta są coraz bardziej zbliżone do tzw. elektryków. Spotkamy w nich wielkie pokłady różnego rodzaju przewodów elektrycznych, które w zasadzie odpowiadają za działanie auta.

Popularnym trendem w ostatnim czasie stały się auta hybrydowe. Łączą one w sobie cechy aut tradycyjnych i elektrycznych. Systemy elektryczne pełnią żywotną rolę w prawidłowym działaniu takich aut.

Co ważne odpowiadają za systemy zabezpieczające. Obszarem ich działania jest również sterowanie pojazdem. Nowe auta zamiast lusterek wyposażane są w kamery i sygnalizatory, które sprawdzają się przy manewrach parkowania lub w trakcie poruszania się w zatłoczonych miastach.

Elektryka samochodowa w autach nowej generacji pozwala też sygnalizować nasze manewry innym kierowcom. Wpływa to na bezpieczeństwo i płynność całego ruchu drogowego

Jednak jest też druga strona medalu. Biorąc pod uwagę ilość elektryki w nowoczensych samochodach należy jej bardzo pilnować. Czasem wystarczy poluzowany kabel, żeby zaburzyć działanie silnika lub innych części.

Gdzie serwisować systemy elektyrczne w aucie?

Nie można rozmawiać o płynnej jeździe kiedy elementy wyposażenia nie są w stu procentach działające.

Podobnie, jak robimy to z całościowym stanem samochodu, elektryka samochodowa też powinna być badana regularnie. Taki(a) przegląd opiera się na badaniu komputerowym. Mechanik podpina właściwie skonfigurowany komputer do silnika i ma wgląd do wszystkich ewentualnych błędów.

Taki przegląd jest dosyć szybki, a przede wszystkim efektywny. Kiedy wykryjemy jakiś(ąś) błąd należy jak najszybciej zadbać o naprawę uszkodzonych podzespołów.

Ważny jest też trafny wybór fachowca. W związku z postępującą elektryfikacją pojazdów rośnie też zapotrzebowanie na usługi naprawcze i przeglądowe. Jest to zjawisko korzystne dla konsumentów – większy wybór skutkuje przeważnie wzrostem jakości świadczonych usług. Ale w obliczu natężenia nowopowstających serwisów trzeba wybierać z głową. W innym przypadku można się przejechać.

Internet jest świetnym narzędziem, które znacznie ułatwia szansę na spotkanie rzetelnego fachowca. W zależności od miejsca zamieszkania wystarczy wpisać odpowiedni(ą) zwrot w wyszukiwarce, np. “elektryka samochodowa, warszawa, ursynów”. Strona błyskawicznie wskaże nam adresy mechaników z tego obszaru. Co więcej, będziemy mogli wyszukać opinie i uwagi poprzednich klientów danego mechanika.

Auto jako podstawowy element rzeczywistości wielu z nas zasługuję na dbanie. Oddanie go do warsztatu warto poprzedzić rekonesansem, wtedy szanse, że będzie nam długo służyło znacznie wzrastają.

Żródło: Elektryk samochodowy Ursynów.