Ubezpieczenie rolnicze – przegląd ofert

Ubezpieczenie rolnicze – przegląd ofert

27 kwietnia 2022 Wyłączono przez Arek

Rolnictwo jakiś czas temu wskoczyło na kompletnie inny poziom. Obecnie nie kojarzy się z ciężką pracą ręczną. Aktualnie jest to wysoce zmechanizowany(a) gałąź przemysłu. Za pilnowanie inwentarza odpowiadają systemy teleinformatyczne.

Rolnicy używają również dronów, a maszyny rolnicze szokują swoim zaawansowaniem technicznym. Wszystko to aby zwiększyć liczbę pozyskiwanych z natury plonów. Trzeba przy tym mieć na uwadze, że nawet małe gospodarstwa rolne to wielki kapitał. Warto go zabezpieczyć przed wszelkimi potencjalnymi stratami. Najbardziej skuteczną formą zabezpieczenia dorobku jest ubezpieczenie. Jakie są typy ubezpieczeń rolniczych? Które i kiedy wykupić?

Czym się cechuje ubezpieczenie rolnicze OC?

Każday osoba w chwili nabycia gospodarstwa rolnego zgodnie z prawa(em) staje się rolnikiem. Łączy się z tym między innymi potrzeba wyrobienia ubezpieczenia OC. Warto być świadomym, że jest to konieczne nawet jeśli na terenie gospodarstwa nie prowadzi się żadnych upraw czy hodowli zwierząt. Każde gospodarstwo agrarne, którego powierzchnia przekracza 1 hektar podlega opodatkowaniu.

Jest to podstawowe ubezpieczenie rolnicze, które swoim zakresem pokrywa szereg rzeczy. Obejmuje np. straty spowodowane warunkami atmosferycznymi czy choroby zwierząt. Ubezpieczenie OC dla rolników pozwala być spokojniejszym w sytuacji negatywnego wpływu zimy na obszar rolniczy, ale także w przypadku zepsucia się lub kradzieży sprzętu rolniczych(ego).

Więc, mimo, że ubezpieczenie to jest obowiązkowe warto zobaczyć w nim zalety. Na efektywność działań rolniczych ma wpływ wiele czynników zewnętrznych. Ciężko jest zapanować nad zjawiskami atmosferycznymi czy przypadłościami zwierząt. Poprzez ubezpieczenia rolnicze można przynajmniej niwelować ewentualne straty.

Budynki rolnicze a ubezpieczenie

Obowiązek ubezpieczenia uwzględnia także wszystkie budynki stojące na terenie gospodarstwa rolnego. Dotyczy to również o budynkach mieszkalnych. Istotna kwestia – konieczność ta pojawia się w momencie pokrycia budynku dachem. Ubezpieczenie budynków zapewnia pełne odszkodowanie szkód poniesionych w wyniku nagłych sytuacji.

Tego typu ubezpieczenie chroni gospodarza od skutków sytuacji takich jak uderzenie pioruna, śnieg czy intensywny deszcz. To szczególnie istotne w obliczu zmieniającej się pogody. Dziś ekstremalne zjawiska atmosferyczne stają się coraz bardziej powszechne. W związku z tym tym bardziej dobrze jest przypilnować aby nic nagłego nas nie zszokowało.

Ubezpieczenia maszyn rolniczych – mądry Polak przed szkodą

Jak wskazano na początku tekstu rolnictwo w ostatnich latach zostało zdominowane przez mechanizacji(ę). Dziś, szczególnie w większych gospodarstwach ważną rolę odgrywają maszyny. Niesamowicie zwiększają moce przerobowe danych gospodarstw. Ale, jak to pojazdy mechaniczne – czasem potrzebują one naprawy. Ciągniki, kombajny, siewniki i wiele innych maszyn – wszystko to musi być konserwowane by długo służyło.

Oczywiście, warto też rozważyć ubezpieczenie(u) maszyn wspierających działanie gospodarstwa.
Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z odpowiedzią potrzebom rolników. Agrocasco to odpowiednik ubezpieczenia cywilnego OC. Zadaniem takiej polisy jest ochrona maszyn rolniczych i zabezpieczenie ekonomiczne przed niszczycielskimi chwilami. Mowa tu o pożarach(y), huraganach(y) czy powodziach(ie). Ubezpieczenia rolnicze zabezpieczają też przed uszkodzeniami różnego rodzaju czy też kradzieżami i stratami inwentarza.

Bezsprzecznie ubezpieczenie rolnicze powinno pozostać wymogiem dla właścicieli takich terenów.

Zbyt wiele różnych przypadków wpływa na gospodarstwa domowe by zmarginalizować ten temat. Sprawą otwartą pozostaje szerokość pakietu i wysokość składek ubezpieczeniowych. Przed podpisaniem porozumienia warto przeanalizować cały swój dorobek i skonsultować stan posiadania z agentem ubezpieczeniowym. Pozwoli to zoptymalizować ofertę i spersonalizować specjalnie pod wymagania konkretnej osoby.