Układanie kostki brukowej – to musisz wiedzieć, zanim wyłonisz swojego wykonawcę?

Układanie kostki brukowej – to musisz wiedzieć, zanim wyłonisz swojego wykonawcę?

16 lutego 2022 Wyłączono przez Arek

Układanie kostki brukowej nie zważając na głosy pozostałych to nie jest czynność ekstremalnie trudna. Niemniej jednak rozumiemy że dla wielu osób usługi brukarskie w Gdańsku to lepsza opcja. Z naszego tekstu dowiesz się prawidłowo powinny przebiegać prace brukarskie. Tę wiedzę możesz wykorzystać zarówno podczas samodzielnego układania kostki brukowej jak i sprawdzania czy wynajęty brukarz dobrze ją ułożył. 

Jak dobrze ułożyć kostkę brukową?

Pierwszym etapem porządnego układania kostki jest projektowanie bruku, czyli sporządzenie odpowiedniego projektu. Musi on dostarczyć wykonawcy wiadomości, jakie ilości materiałów budowlanych będziesz potrzebować, oraz jaką cenę za cały proces zapłacisz. Usługa brukarska którą wykona profesjonalna firma na pewno będzie trochę kosztować jednakże nie należy na tym oszczędzać. Pamiętaj także że aby rozpocząć zlecenia brukarskie należy sprawdzić czy Ty masz dostęp do wszystkich potrzebnych przyrządów. Plusem wyboru specjalisty jest fakt że firmy brukarskie mają w ofercie zarówno etap polegający na planowaniu, ale też wybranie oraz przetransportowanie materiałów – takich przykładowo kostka brukowa czy kruszywa. Takie zakłady odnajdziesz praktycznie wszędzie, czy to Trójmiasto, Gdańsk, Gdynia, Warszawa czy Opole. 

kostka brukowa
Wielu osobom kostka brukowa kojarzy się ze starą, nierówną drogą w której można zgubić obcas. To jednak ma niewiele wspólnego z nową, zadbaną kostką układaną obecnie z wielką precyzją.

 Którą kostkę brukową wybrać?

Oprócz odcienia należy wziąć pod uwagę jeszcze inne parametry podczas wyboru kostki brukowej. Bardzo istotna jest też jej faktura czy też rozmiar pojedynczych elementów. Możesz zdecydować się  na na klasyczny format bądź płyty o rozmiarze XXL, które są bardzo popularne w szczególności pośród nowoczesnych projektów. Następny etap to poprawne pomiary całego terenu. Pomogą Ci one przygotować projekt oraz dzięki nim będziesz świadom jak duża palet kostki należy zamówić.

Narzędzia które będziesz potrzebować – zobacz

Pierwszym niezbędnym narzędziem do układania kostki brukowej jest zagęszczarka. Gdy Twoja powierzchnia jest większa aby wybrać grunt będziesz potrzebować koparki. Układasz większe płyty? W takim razie warto jest wypożyczyć chwytaki podciśnieniowe których waga będzie wynosić od 120 do 320 kilo. Dodatkowo do pomiaru będzie potrzebny niwelator lub długi metr. W trakcie robót koniecznie należy zaopatrzyć się w niezbędne będą podstawowe narzędzia jakimi są grabie, szpadla, taczki, miotły, poziomica, łata.

kostka brukowa w wąskiej uliczce
Obecnie kostka brukowa znika z ulic naszych miast (oprócz starówek, gdzie jest pięknie odnawiana). Wykładamy ją za to chętnie na prywatnych posesjach, gdyż dodaje charakteru naszym domom i firmom.

Etapy układania kostki brukowej krok po kroku

1. Wytyczenie nawierzchni

W tym etapie musisz zaznaczyć na projekcie określone punkty. Takim sposobem możesz wytyczyć usytuowanie i to jaki jest poziom zabudowy w terenie.

2. Układanie kostki brukowej 

Na początku musisz skasować ziemię na głębokość która jest przewidziana w projekcie. Wszystko to jest zależne od rodzaju podbudowy. Nie możesz zapominać, aby krawędzie kostki umocnić krawężnikami które należy ustawić na warstwie cieniutkiego betonu. Dodatkowo aby odpływ wody deszczowej przebiegał prawidłowo, kolejnym warstwom począwszy od dna trzeba nadawać spadek 1 do 3 proc czyli 1-3 centymetry na metr. Ostatni etap który trzeba wykonać to wyrównanie dna wykopu i ubicie go za pomocą ubijak lub zagęszczarkę mechaniczną.

3. Wykończenie posesji tuż po ułożeniu kostki brukowej 

Po zakończeniu układania kostki brukowej całkowitą powierzchnię musisz ubić. Na sam koniec na powierzchni ułożonej kostki brukowej należy rozsypać warstwę drobnego przesianego piasku po czym wmieść piasek w szczeliny które są między kostkami, a następnie zalać wodą a także pozostawić aby osiadł. Czynności te potrzeba powtarzać kilkakrotnie, do momentu aż piasek w pełni wypełni wolne przestrzenie. Taka czynność idealnie ustabilizuje elementy powierzchni.

4. Końcowe porady

Podczas przygotowywania łożyska pod nawierzchnię należy bezwzględnie wybrać całkowitą warstwę urodzajną. W przeciwnym wypadku jeżeli próchnica się rozłoży oraz zmniejsza swoją objętość nawierzchnia może się miejscami zapaść. Wszelkie kolejne warstwy podbudowy a także podsypka koniecznie muszą być wyrównane a także ubite. Pamiętaj aby nawierzchni nadać 1-3 % spadku, nawet gdy jest przepuszczalna, bo użyto podsypki piaskowej oraz ma dobrą podbudowę, żeby woda sprawnie z niej odpływała. Ponadto żeby otrzymać powierzchnię o jednolitej barwie, powinno się przed rozpoczęciem układania wymieszać kostki które pochodzą z różnych opakowań.