W jakich sytuacjach kursy BHP są konieczne?

W jakich sytuacjach kursy BHP są konieczne?

1 kwietnia 2021 Wyłączono przez Arek

Chyba nikt nie ma wątpliwośc, że szkolenia BHP są niezwykle potrzebne. Dzięki nim pracownicy danego przedsiębiorstwa mają możliwość, aby przypomnieć sobie wiele zasad dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy, a co za tym idzie, zapobiec niebezpiecznym wypadkom. Wedle kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom szkolenia BHP. W Bydgoszczy i okolicach takie profesjonalne i merytoryczne szkolenia organuje firma http://karczewski-bhp.pl/.

Co prawo pracy mówi o szkoleniach BHP?

Trzeba wyjaśnić, kiedy dokładnie szkolenia BHP są obowiązkowe – rzecz jasna tuż po zawarciu umowy o pracę każdy pracownik musi takowe odbyć. Trzeba pamiętać jednak także o okresowych kursach. Czas kolejnych szkoleń okresowych w znacznym stopniu zależy od stanowiska, na którym jest konkretny pracownik. Kiedy mówimy o robotnikach oraz osobach pracujących na ryzykownych stanowiskach, kurs BHP trzeba przejść raz w roku. Robotnicy, którzy jednak nie ryzykują zdrowiem i życiem, powinni przejść takowy raz na trzy lata. Jeśli mowa o innych pracownikach, jest to z reguły pięć lub sześć lat, w zależności od zakresu obowiązków wypełnianych w zakładzie pracy.

Szkolenia BHP – dlaczego są tak istotne w każdym zakładzie pracy?

Jeśli zatem prowadzisz firmę w miejscowości jaką jest Bydgoszcz lub w nieodległych miastach, musisz zwrócić uwagę na zagwarantowanie swojej kadrze odpowiedniego szkolenia BHP. Wybór jest na tyle rozległy, że na pewno znajdziesz coś dla siebie w optymalnej cenie. Zdecydowanie warto się tego podjąć, aby później nie borykać się z problemami z prawem oraz po to, żeby Twoi pracownicy dobrze czuli się w miejscu pracy i nie doprowadzali do ryzykownych wypadków.

Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje szkoleń BHP. Na samym początku każdy wdrażający się pracownik musi odbyć szkolenie wstępne oraz instruktaż stanowiskowy. Szkolenie wstępne, ma na celu zapewnienie wszystkim nowym pracownikom potrzebnej wiedzy, dotyczącej najbardziej istotnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Wszystkie zawarte w kursie zasady są zawarte w kodeksie pracy.

Szkolenie BHP – samodzielnie czy z pomocą fimry

Naszym zdaniem warto skorzystać z usługi poprowadzenia takiego instruktażu przez fachową firmę szkoleniową, która przekaże wiedzę szybko i przystępnie.

W każdym przedsiębiorstwie obowiązują określone reguły pracy, zaczerpnięte z kodeksu, które jednocześnie znajdują się w regulaminie firmy. Takie szkolenia są bardzo ważne i każdy nowy pracownik powinien zostać zaznajomiony z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Co ważne, szkolenia BHP dokładnie omawiają metody udzielania pierwszej pomocy.

Instruktaż stanowiskowy pomaga zrozumieć nowemu pracownikowi wszystkie zasady, których należy przestrzegać podczas wykonywania obowiązków. Korzystając z usług szkoleń BHP można mieć gwarancję, że pracownik uzyska wszystkie najistotniejsze informacje. Z pewnością zostanie poruszony temat sposobu ochrony przed występującymi zagrożeniami, a także instrukcje jak bezpiecznie wykonywać swoją pracę.

Szkolenia BHP – Dlaczego są takie ważne?

Przekonującym faktem dla każdego pracodawcy jest to, że w świetle prawa taki kurs jest obowiązkowy. Warto mieć pewność, że nowy pracownik będzie wiedzieć jak powinien się zachować nawet w ryzykownej sytuacji. Bez wątpienia zmniejszy to szanse wystąpienia trudnych sytuacji.

Szkolenia BHP dotyczą również pracowników z doświadczeniem, ponieważ co dany okres powinni oni je odbywać. Osoby, które realizują szkolenie otrzymują upoważnienie do wykonywania swojej pracy w sposób bezpieczny. Warto zauważyć także, że firmy zapewniające takie szkolenia swoim pracownikom, są bardzo dobrze odbierane przez opnię publiczną.

Szkolenie z udzielania pomocy –  pamiętaj, jak bardzo jest ważne

Bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu dla pracowników oraz firmy. W każdej pracy wszystkie osoby są narażone na potencjalnie groźne sytuacje. Dlatego każdy, bez wyjątku, powinien mieć chociaż w pobliżu podstawowy sprzęt medyczny oraz apteczkę. Taki asortyment w istotnym momencie może zdziałać bardzo dużo i w razie wypadku da możliwość oczekiwania na służby ratunkowe po udzieleniu pierwszej pomocy.

Źródła:

  1. https://www.pip.gov.pl/pl/bhp
  2. Ustawa o PiP
  3. Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy