Wyburzenie starego domu – niezbędnik

Wyburzenie starego domu – niezbędnik

21 kwietnia 2021 Wyłączono przez Arek

Czasami jesteśmy w sytuacji, w której na niedawno kupionej działce stoi stary dom. Bardzo byśmy chcieli się go pozbyć, żeby wybudować nowy dom od fundamentów. Jak się za to zabrać, aby wszystko przebiegło bezpiecznie i zgodnie z planem?

Zanim przystąpisz do wyburzenia budynku

Przede wszystkim musimy pamiętać o wielu zgodach i dokumentach. Bez pewnych zezwoleń możemy rozebrać budynek mający do dwudziestu pięciu metrów kwadratowych – w przypadku większych domów konieczne będzie uzyskanie wielu pozwoleń oraz dostarczenie pewnych dokumentów pozwalających na wyburzanie budynków. Pośród nich jest między innymi zgoda właściciela obiektu, szkic usytuowania domu czy szczegółowy plan rozbiórki. Biurokracja jest w tym zakresie bezlitosna. Trochę inaczej sprawa się prezentuje, kiedy dom grozi zawaleniem – wtedy do wyburzenia budynków można przystąpić natychmiast.

Jakie urządzenia są niezbędne

Jeśli chodzi o sprawy związane z samą rozbiórką, konieczne jest zorganizowanie potrzebnych narzędzi, a najlepiej również grupy fachowców. Należy mieć świadomość, że rozbiórka na własną rękę wymaga precyzji i rozsądku. Należy rozpocząć od postawienia rusztowań, a następnie pozbywania się elementów dachu. Wyburzenie przeprowadza się następnie od wyższych poziomów w dół. 

Co zrobić z gruzem?

Istotne będzie przygotowanie miejsca na odpady. Kruszenie gruzu jest bowiem ważnym elementem wyburzenia każdego budynku. Dobrze jest zastanowić się nad skorzystaniem z oferty firmy, która zajmuje się wywożeniem gruzu. Nie kosztuje to przesadnie dużo, a może zapewnić nam ogromną wygodę, zwłaszcza kiedy działka jest względnie mała. 

Reasumując, wyburzenia budynków nie są prostą sprawą. Wymaga to precyzji, fachowej wiedzy, a przede wszystkim rozsądku, aby uniknąć jakichkolwiek wypadków. Należy również mieć rozeznanie w sprawach biurokratycznych oraz położyć nacisk na rozsądne kruszenie gruzu, a następnie regularne pozbywanie się go z posesji.