Zatrudniasz pracownika z Ukrainy? Koniecznie o tym pamiętaj!

Zatrudniasz pracownika z Ukrainy? Koniecznie o tym pamiętaj!

27 marca 2022 Wyłączono przez Arek

Bez wątpienia do naszego kraju przyjechało wiele osób pochodzących z Ukrainy. Jeżeli prowadzisz firmę planujesz zatrudnić tych ludzi {to zachęcamy do przeczytania naszego tekstu|przeczytaj nasz artykuł, celem dowiedzenia się {kilku kluczowych rzeczy|istotnych informacji o tym jak zatrudnić ukraińca.

Co należy wiedzieć o zatrudnianiu osoby pochodzącej z Ukrainy?

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy jest w miarę łatwe. Osoby pochodzenia ukraińskiego mogą przyjechać do Polski dzięki ruchowi bezwizowym na 90 dni bądź na podstawie ważnej wizy. Osoby pochodzące z Ukrainy, które mają w planach zacząć pracę w Polsce wydawana jest wiza typu D, czyli tak zwana pracownicza, uprawniająca do pracy oraz pobytu w naszym kraju przez 180 dni w ciągu roku.

Co powinno się zrobić żeby Ukrainiec otrzymał wizę|Co powinien zrobić przedsiębiorca żeby pracownik pochodzący z Ukrainy otrzymał taką wizę

Po pierwsze niezbędna jest wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy, złożenie oświadczenia o zatrudnieniu ukraińca i zapłacenia 30 złotych opłaty za ten dokument. Gdy już PUP wpisze oświadczenie do ewidencji jest ono przekazywane pracodawcy, który z kolei wysyła je do kandydata musi być oryginalne. Na podstawie wydanego oświadczenia ukrainiec składa wniosek o wizę typu D.

{Jak wygląda następny etap legalizacji pracy

Jeżeli ukrainiec otrzymał wizę i przyleciał do Polski przedsiębiorca jest o krok od sukcesu! Teraz trzeba podpisać umowę. Pamiętaj, że powinna być sporządzona po ukraińsku ponieważ najczęściej pracownicy pochodzenia ukrińskiego chcą podpisywać umowy z dwoma językami. Taka umowa sprawi, że przedsiębiorca będzie zabezpieczony  zarówno jeśli Państwowy Inspektor Pracy podejmie się kontroli, ale także zwiększamy zaufanie do firmy. Bezwzględnie trzeba mięć w pamięci, aby zasady zawarte w umowie nie różniły się od tych w zarejestrowanym przez Państwowym Urzędzie Pracy oświadczeniu.

Pamiętaj również, że gdy umowa zostanie podpisana dający pracę, chcący zalegalizować stanowisko pracowników z Ukrainy w naszym kraju, ma nakaz poinformować właściwy urząd pracy o zaczęciu przez obcjokrajowce pracy – ma obowiązek to zgłosić najpóźniej w dniu gdy ukrainiec rozpocznie pracę. Następna wizyta w urzędzie odbędzie się jeżeli zmieni się stawkę, stanowisko pracy lub miejsca jej wykonywania.