Zwyżki – typowe i nietypowe zastosowania.

Zwyżki – typowe i nietypowe zastosowania.

4 lutego 2022 Wyłączono przez Arek

Zwyżki są maszynami dźwignicowymi. Stosuje się je do różnegotypu prac, które muszą być zrobione bardzo wysoko. Jakie są rodzaje zwyżek i do jakich stricte zadań się je wykorzystuje? Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej.

Rodzaje zwyżek koszowych

Podnośnik koszowy to przyrząd który na hydraulicznym wysięgniku posiada umiejscowioną platformę. Pozwala to podnosić ludzi na różne wysokości. podnośniki koszowe dzielimy  ze względu na budowę i na sposób przemieszczania 

uporządkowanie ze względu na budowę rozróżnia trzy rodzaje podnośników:

    • podnośnik nożycowy – ma wysuwane ramiona, które są wykonane na krzyż, przez co  jest bardzo stabilny.

    • podnośnik przegubowy – posiada wyjątkowo duży zasięg roboczy. Dzięki temu można umieścić go w dużej odległośc od miejsca wykonywanej roboty. Świetnie nadaje się np. przy ruchliwych ulicach gdy trzeba wykonać prace odnośnie np. zreperowania sygnalizacji świetlnej.

    • podnośnik teleskopowy z wysuwanym ramieniem – używany do unoszenia ludzi na duże wysokości. Ma małe gabaryty, po złożeniu ramienia zajmuje niewiele miejsca

Natomiast ze względu na sposób przemieszczania,zwyżki dzielone są na dwa typy:

    • samojezdne – kursują po płaskim podłożu, temające napęd 4×4 lub gąsienicowe świetnie sprawdzą się również w trudniejszych warunkach.

    • na podwoziach samochodowych – montowane są na niedużych autach jak i sporych ciężarówkach. Czasami umieszcza się je też na przyczepach ciągnących samochody.

Do czego wykorzystuje się zwyżki?

Podnośniki koszowe posiadają wiele zastosowań. Świetnie nadadzą się przy  wielu  nie zawsze oczywistych dziedzianach. Pod spodem podajemy pomysły na wykorzystanie podnośników koszowych.

Prace na budowach

Podnośniki koszowe bardzo często stosowane są oczywiście w branży budowlanej. Stosuje się je do montażu elementów konstrukcyjnychlub  np. okien na dużych wysokościach. Zwyżek używa się też przy wykonywaniu  prac malarskich a także przy elewacjach budynków. Są to takie prace  przy, których tradycyjne rusztowanie nie wystarcza.

Montaż reklam

ciężko wyobrazić sobie dziedzinę reklam bez stosowania zwyżek. Ogromne reklamy montowane są na bokach wysokich budynków czy kilkunastometrowych tablicach przy ich pomocy. używanie drabiny przy pracach tego typu jest po pierwsze niebezpieczne, po drugie nie ułatwia pracy wreszcie przy wielkich wysokościach jest zwykle niemożliwe. W takim przypadku zwyżki stanowią wielkieułatwienie.

Mycie okien i elewacji

Dbałość o dobre prezentowanie się budynków również wymaga skorzystania z zwyżek. stosowanie technik alpinistycznych przy myciu okien przy dużych wysokościach jest bardzo ryzykowne, nie wpływa też dobrze na jakość wykonanej usługi. Dzięki użyciu zwyżki, mycie okien czy czyszczenie elewacji przebiegnie o wiele szybciej, dokładniej i bez uszczerbku dla pracownika.

Pielęgnacja miejskiej zieleni

Podnośniki koszowe mają zastosowanie również  przy pielęgnacji roślin  w dużych miastach takich jak np. Gdańsk. Okresowo drzewa potrzebują dokładnego przycięcia  gałęzi, z podnośnikiem praca ta będzie o wiele prostsza i bardziej bezpieczna do zrobienia.

Pozbywanie się  śniegu z dachów

Pozostający na dachach śnieg bywa ogromnie niebezpieczny. Spowodował on kiedyś  sporo  katastrof. Teraz  właściciele budynków są zobowiązanii do częstego pozbywania się go, by zapobiec nieszczęściu Dzięki zastosowaniu w tym zadania zwyżki można pozbyć się śniegu dokładnie i do tego w łatwy i bezpieczny sposób.

Branża rozrywkowa

Nieoczywistym wykorzystaniem zwyżek jest stosowanie ichpodczas eventów. podnośniki koszowe używane są na różnego rodzaju imprezach. Nieraz pełnią bardzo praktycznezadania przykładowo. doświetlanie sceny z wysoka, lub jako pomoc przy jej budowaniu . W niektórych przypadkach sama zwyżka jest atrakcją. Pozwala osobom wznieść się na dużą wysokość  by  wykonać sobie zdjęcie i podziwiać widoki lub panoramę miasta przykładem może być Gdańsk. Naturalnie  podnośnik koszowy spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i nie należy siębać korzystania z niego w tym celu. Uczestnicy , na czas wyjazdu w górę zabezpieczeni są w tym czasie specjalnymi pasami. Korzystanie z takiej atrakcji może być wspaniałym przeżyciem.

***

Jak widać podnośniki koszowe  stosować można na dużo sposobów. Są przydatne nie tylko w budownictwie. Czy znałeś wszystkie sposoby? Podziel się poniżej.